O Kwikstaarten in Oost Zeeuws-Viaanóeren 4 Gele kwikken bij met hele lichtblauwe koppen al of niet met een hele lange wenkbrauwstreep. Dit waren weer vogels met kenmerken van Beema of kanaal kwikstaart, die door de ex perts vaker als hybride worden beschouwd. De verschillende ondersoorten worden vaak pas positief beoordeeld als er goe de foto's en geluidsopnames beschikbaar zijn. Als ik dit schrijf zijn de jonge vogels al bijna meer dan een maand uitgevlogen en zie je soms nog in groepjes bij elkaar fourageren al of niet vergezeld van een volwassen vogel. Al met al blijft de Gele kwikstaart een van mijn favoriete vogels en kijk ik weer al uit naar het komende voorjaar.Maar eerst nog de najaarstrek. Enkele voorzichtige conclusies: De Vlaamse kreek met zijn beweide vochtige graslanden vormt een belangrijk gebied voor Gele kwikstaarten, in het voorjaar niet alleen als foerageergebied, maar ook als slaap plaats en broedgebied Er blijken verschillende doortrekpieken te zijn van mannetjes voornamelijk in de eerste 2 weken van april en van vrouwtjes vaker pas vanaf de 2 e week april Engelse gele kwikstaarten trekken vooral in de laatste 2 we ken van april door waarbij ook eerst de mannetjes opvallen Noordse gele kwikstaarten trekken vooral door vanaf de laat ste week april, maar meer nog in de eerste week van mei. Uitzonderlijk lijken hierbij de waarnemingen van mogelijke Noordse of toch Italiaanse kwik of hybride vogels in de 2e of 3e week van april De doortrek van Gele kwikstaarten kan wel tot ver in mei doorgaan zoals in mei 2015, waarbij duidelijk meer onge paarde vogels, vooral mannetjes, foerageerden met veelal witte kelen wat zou kunnen duiden op eerste jaar vogels, die dan mogelijk later doortrekken? Sommigen hiervan ver gezeld van vrouwtjes, waarbij geen territoriumgedrag werd waargenomen De aanwezigheid van koeien en rietvelden lijken te werken als een magneet op de vogels, die vooral in de schemer in grotere groepen neerstreken om vervolgens al of niet direct in het riet te gaan zitten. Slaapplaatsen zijn er vaak van ver schillende groepjes op verschillende plaatsen bij elkaar. Het gaat hier dan vaker om groepjes van 25-40 exemplaren Het vaststellen van de ondersoorten bij de mannetjes zoals Beema Russische gele) (en channel- kwiken Italiaanse en Iberische kwikstaart blijkt soms lastig, ook vanwege het be staan van hybride vormen Literatuurlijst: Pipits and wagtails of Europe, Asia and North America- Alstrom en Mild Living on the Edge- Zwarts, Bijlsmavan der Knaap en van Wyberg Tien miljoen vogels in tienduizend uur- telgroep Breskens Dutch Birding kenmerken gids- van Duivendijk Anwb vogelgids van Europa- Mullarney, Svensson e.a. Mogelijke Italiaanse Mogelijke kanaalkwik Mogelijke Beemo

de Steltkluut | 2016 | | pagina 6