O Over Zwarte Kraaien en andere vogels J piel, Kaapse Kees) is bijna permanent aanwezig. Een keer in al die jaren heb ik een ijsvogel voorbij zien flitsen. Dat geldt ook voor een overvliegende buizerd. Op zich opmer kelijk, want anderen, zoals Eddy Taelman en Marc Buise, die het'ravelijn'vanaf de andere kant bekijken, zeggen dat beide soorten daar broeden. Naast een enkele overvliegende grote bont specht is ook de fazant een heel zeldzame gast. Een heel enkele keer een paartje, meestal de haan alleen. Die moeten ongetwijfeld aan de bosrand of de wildernis in het bos, waar veel snoeihout gedropt wordt en blijft liggen, ergens broeden, maar jongen heb ik hier nog nooit gezien. De Zwarte Kraai Maar het zou over de zwarte kraai gaan. Wie heeft die eigenlijk wel eens goed bekeken? Wat een Koninklijke houding! Echt zo van: wij zijn hier de baas, wij maken hier de dienst uit. Met zilvermeeuwen gaan ze de strijd aan en om hen moverende redenen moet een blauwe reiger het veld ruimen. Kokmeeu wen daarentegen laten ze met rust. Zelf worden ze aangevallen door een grote troep kauwen. Gewoonlijk zitten hier twee paartjes. We gaan er maar van uit dat het koppeltjes zijn, want zien kun je het niet. Ze verdragen elkaar goed. Want van ter ritoriumgedrag en dergelijke is niets merkbaar. Een paar keer heb ik in het broedseizoen gezien dat er één laag over de bin nenvest kwam aanvliegen. Laag, heel laag zelfs. Als ze (ik denk dat zij het was) de vleugels neersloeg, tipten de toppen in het water. Sloeg ze de vleugels op, dan raakten de buik en de borst het water. Wat kan daarvan de bedoeling zijn? We hebben jarenlang kippen- en kwarteleieren laten uitbroeden, zowel door de hennen zelf, als in een broedmachine. Tegen de tijd dat de eieren uitkomen is het nodig ze met een weinig water te besprenkelen. Als dat niet gedaan wordt, zijn de eivliezen te droog en de kuikens hebben dan grote moeite om uit te komen zo ze dat al lukt. Was dat bij die kraai ook zo? Moest zij (daar gaan we dan maar weer van uit) de eieren wat bevoch tigen om het uitkomen te vergemakkelijken? Het lijkt er sterk op, temeer daar dit gedag meer dan eens werd waargenomen. Bij een andere gelegenheid zaten er twee kraaien op de grond, met een dikke meter er tussen en met de koppen naar elkaar toe. Het leek wel of ze tussen hen in een bepaald punt fixeer den. Dat leek niet zo, dat was ook zo. Toen we nog eens beter keken, zagen we dat tussen hen in een roofvogel zijn prooi aan het plukken was. Een mannetjes sperwer. Om de beurt deden ze een venijnige uitval in zijn richting, maar verder kwamen ze ook niet. De sperwer raakte dat waarschijnlijk beu en met de prooi in zijn klauwen vloog hij weg. De schijnbare poging om de vogel van zijn maaltijd te beroven, lukte dus niet. De laatste paar weken blijft een koppeltje bijna onafgebroken in de buurt van een koppel grauwe ganzen. Die zijn soms met z'n tweeën, soms een alleen. Het heeft er alle schijn van dat het vrouwtje aan het leggen en broeden is. Loeren ze op een ei? Dat zullen ze dan toch ter plekke moeten consumeren, want meenemen zal niet gaan. En ze zullen op hun tellen moeten passen, want onderschat een woedende gent niet! Ganzen Koolmees. Meerkoet

de Steltkluut | 2016 | | pagina 9