Resultaten muizenonderzoek Saeftinghe üüaüÉü Resultaten muizenonderzoek Saeftinghe üi Door: Pepijn Calle De Zoogdierwerkgroep Zeeland organiseert jaarlijks een 'herfstkamp' waarbij vrijwilligers zoogdieren in een gebied inventariseren. De focus ligt daarbij vaak op zeldzame soorten, zoals de noordse- en ondergrondse woelmuis. Af gelopen najaar stond het Verdronken Land van Saeftinghe op het programma, een gebied dat nog niet eerder (goed) op muizen onderzocht was. Hoewel hier niet direct zeld zaamheden te verwachten waren, is het voor muizenonder zoek toch wel een interessant gebied. Het grote getijden- verschil - bij springtij tot meer dan 7 meter! - zorgt ervoor dat het gehele schor meerdere keren per jaar overspoelt. Je zou denken dat muizen hier niet kunnen overleven. Door de regelmatige aanwezigheid van de torenvalk - een muizeneter pursang - wisten we dat er in ieder geval lokaal muizen zouden moeten voorkomen. Om welke soorten en aantallen het zou gaan, was echter nog onbekend. Eerdere onderzoeken naar de muizenstand beperkten zich vaak tot kleine onderzoekjes op de gasdam/zeedijk of het pluizen van braakballen. Niet eerder werd een poging gedaan om ook diep in het schor muizen te vangen. Saeftinghe is van groot belang voor onder andere bruine- en blauwe kiekendieven. Het gebied is zelfs de grootste bekende slaapplaats van Noordwest-Europa. Voor Het Zeeuwse Landschap is het als beheerder dan ook interessant om te weten of de muizen voor deze roofvogels een belangrij ke voedselbron in dit grote schorgebied kunnen zijn. Voorbereiding is het halve werk... Het houden van een zoogdierenkamp vergt de nodige voorbe reiding. Idealiter worden de vallen al enkele dagen voorafgaan de het daadwerkelijke vangen van de muizen in het gebied geplaatst. Dat is het zogenoemde 'prebaiten'. Met vers hooi en een zes-gangenmenu van pindakaas, havermout, meelwor- men, kippenvoer, appel en wortel, worden alle muizensoorten in de valletjes verleid. Omdat de vallen nog niet op scherp staan, kunnen ze zo enkele dagen wennen aan hun nieuwe Vallen plaatsen langs de Sieperdageul. Foto's Lucien Calle V

de Steltkluut | 2016 | | pagina 12