Resultaten muizenonderzoek Saeftinghe am aardmuis bm bosmuis dm dwergmuis hs huisspitsmuis vm veldmuis driesterrenhotel. Dat komt ten goede aan de vangkans daarna. Doordat het getij bij dit kamp echter ongunstig viel, werd de prebait-periode echter bij de helft van de vallen verkort tot één dag. De andere helft (alle locaties westelijk van de Gasdam) werd zelfs meteen op scherp gezet. Het plaatsen van de vallen in de wildernis van Saeftinghe was geen eenvoudige klus. Voor sommige locaties moesten de vrijwilligers zelfs een tocht van tien kilometer door ruigte, modder en geulen afleggen. Onder het genot van een stralende zon en met vele glij- en struikel partijen werden de kratten vol metalen vallen door het gebied gesjouwd. In totaal werden er zo maar liefst 250 vallen, ver spreid over dertien locaties geplaatst. Acht deelnemers (waar onder ook leden van het Gidsenteam Saeftinghe, De Steltkluut Natuurpunt) waren hier twee volle dagen mee bezig. 'Trap happiness' De voormalige schaapskooi in Emmadorp vormde de uit valbasis van de deelnemers. Van hieruit werden tweemaal daags tochten ondernomen om de vallen te controleren. De avondronde was een ware uitdaging, aangezien de smalle, diepe en totaal overgroeide geultjes in het donker lastig te zien zijn en dus voor de nodige valpartijen zorgden. Gelukkig maakten de zwoele avonden, met vele roepende waterrallen en de goede muizenvangsten veel goed. Na vaststelling van de soort, werden de muizen ter plekke weer vrijgelaten. Je zou denken dat dit een stressvolle gebeurtenis is en dat de muizen zich hierna niet nogmaals zouden laten vangen. Het tegendeel is echter waar. Vaak lopen ze na een korte tijd weer in dezelfde val. Ze verkiezen hun nieuwe luxe villa met de vele lekkere hapjes als het ware boven hun vrijheid. Dat is een bekend fe nomeen, dat ook wel 'trap happiness' genoemd wordt. Resultaten Dankzij dit herfstkamp weten we dat muizen (verassend) grote delen van Saeftinghe bewonen en dat het zelfs om vijf soorten gaat: aardmuis, huisspitsmuis, bosmuis, dwergmuis en veld muis. Bosmuis en huisspitsmuis zijn het vaakst gevangen. De aardmuis en de huisspitsmuis waren echter op het grootste 5 bm Noordstal Dam naar Noord De aantallen gevangen muizen per vanglocatie geprojecteerd op een hoogtekaart. Eén locatie, bij Schaapskooi Emmadorp, lag binnendijks

de Steltkluut | 2016 | | pagina 13