Ook actief met flora in de winter! FLORA I Of/kruiden herkennen Flora in de wintertijd Door: Bert Rijk, Nathalie De Somer ert Manneke Smulders Er zijn zo veel plantensoorten geïnventariseerd de afgelopen seizoenen! Betekent dit nu dat plantenliefhebbers in de winter stil moeten vallen? Verre van. Hier volgen enkele tips voor die genen die ook in de winter graag met flora bezig zijn. Bomen en struiken in wintertijd Bert Rijk legt kort uit hoe je je het determineren van bomen en struiken zonder blad eigen kunt maken. Het meest belangrijk is om zeer goed te observeren en al je zintuigen te gebruiken bij het grondig onderzoeken van de tak of twijg. Het gaat er vooral om, om goed waar te nemen hoe de tak er uitziet. Wat is de kleur, hoe ziet de knop eruit, wat is de kleur van de knop, wat is de grootte van de knop (t.o.v. de tak), hoe is de geur (bast met de nagel beschadigen). Ook is van belang hoe de knoppen verdeeld zijn over de tak (hoe is de knopstand). Zitten er veel knoppen bij elkaar? Is de knop (sterk) behaard, is hij kaal. Verder speelt natuurlijk de vorm van de kroon, de vorming van de schors en de kleur van de schors een rol. Een zoekkaart laat heel snel zien waar je misschien mee te maken hebt. Maar via allerlei apps is het tegenwoordig eenvoudig om iets juist te de termineren. Door regelmatige herhaling wordt het kinderspel. De zoekkaart is te bestellen bij educatheek.nl. De meeste boeken over bomen en struiken bevatten een deel over het herkennen van takken en knoppen in wintertijd. Bij voorbeeld: Bomen en Struiken van West en Midden Europa van Reader's Digest. Een app die goed bevalt bij de leden van de plantenwerkgroep is WinterTree ID (app van Isoperla). Via instellingen is de taal op Nederlands te zetten. De website bomengids.nl biedt een winter-, een knoppen- en een bastsleutel aan. Henk Glas nederlandse oecologische wilde planten en hun relaties 1 Determineren van planten vanaf hun vroegste kiemvorm Buiten aan de slag met rozetten afgestorven planten In de winter ga je voor het herkennen van planten af op de zogenaamde vegetatieve kenmerken: rozetten of resten van bovengronds afgestorven planten. Hiervoor is het handig om gebruik te maken van gidsen waar alle stadia van de planten in staan. Bijvoorbeeld de mooie vijfdelige Nederlandse Oecologi sche Flora, nog steeds tweedehands verkrijgbaar. Ook het boekje Onkruiden herkennen van Henk Glas reikt inte ressante stof aan. Duidelijke foto's helpen je om planten vanaf hun vroegste kiemvorm te leren herkennen. Veel informatie is op waarneming.nl voor iedereen toeganke lijk. Daar kun je via het menu'Soorten'zoeken op naam van de plantensoort die je gezien denkt te hebben. Klik op de soortnaam die je wil bestuderen. In de rechterkolom'Over deze soort' kan je soortinformatie en foto's selecteren. Dan krijg je alle foto's te zien die sinds 1 januari 1980 tot vandaag zijn inge voerd. Gebruik nu het maandfilter om te kijken naar de foto's uit de wintermaanden. Zo kun je kenmerkende rozetten leren kennen, die je in de bloeiperiode nooit te zien krijgt, bijvoorbeeld van echt dui- zendguldenkruid of vingerhoedskruid. Of kenmerkende resten van planten, bijvoorbeeld van speer distel of knoopkruid of heelblaadjes. Nieuw blad aan de plantresten of nieuwe rozetten in de nabij heid zijn een hulp bij het determineren. Verdiepen met Heukels' Het is ook de moeite waard om je eens met de Heukels'te ver diepen in de kenmerken van de soorten binnen één geslacht. Bijvoorbeeld Veronica - Ereprijs op blz. 534 of Equisetum - Paardenstaart op blz.54 of de Lamium - Dovenetel op blz. 503. Want hebben wij een lidrus aangezien voor heermoes? Mis schien wel, zo ontdekten wij toen wij weer eens een niet-bloei- ende volgroeide lidrus vonden. En de hoenderbeet valt nog wel op, maar een ingesneden dovenetel zie je gemakkelijk over steltkluut winter 2016

de Steltkluut | 2016 | | pagina 18