Een dansvoorstelling bij hek ontbijt e Wiritermuggen \j Door: Sandra Dobbelaar Foto 's Lucien Calle Nu de wintertijd is ingegaan, zitten we vaak weer te eten als het schemert. Een mooi moment, want veel die ren gaan dan in onze tuin op zoek naar eten. Op de voe derplank wordt dan druk gekibbeld om de broodkorstjes en in de struiken zitten vogels klaar om ook een gevallen kruimeltje mee te kunnen pikken. Gisteren zagen we iets heel moois. In de zonnestralen zagen we een grote glinsterende wolk bij de boom. De wolk bewoog. Het waren een heleboel kleine muggen. Het leek wel of ze een dansvoorstelling hielden. Dan weer dansten de muggen onderin de wolk, dan weer bovenin, dan weer aan de zijkant, dan weer binnenin. De wolk bewoog heen en weer en op en neer en de vleugeltjes van de muggen schitterden in het licht. Prachtig! We besloten eens van dichtbij te gaan kijken. Eigenlijk waren het maar kleine mugjes, maar wel een heleboel! Ze lijken op langpootmuggen, maar dan in het klein. Het waren allemaal mannetjes. Er kwamen steeds meer mugjes bij en de wolk werd steeds groter. De beestjes die omhoog gaan, fladderen met hun vleugels. Als ze naar beneden gaan, laten ze zich afglijden door hun vleu gels breed te houden en niet meer te bewegen. Daarbij strekken ze hun pootjes en balanceren ze om in even wicht te blijven als echte ballerina's. Veel dieren gaan in de winter in rust, maar deze muggen worden dan juist actief. Daar hebben ze ook hun naam aan te danken: wintermuggen. Vooral op zachte winter dagen, soms zelfs als het vriest, kun je deze wolken win termuggen zien. Meestal vliegen ze boven een licht ge kleurd voorwerp: de was aan de lijn of een plek sneeuw in de tuin. Er zijn wel acht soorten wintermuggen in Nederland, waarvan er 3 in Zeeland zijn waargenomen. De meeste zijn alleen door specialisten te herkennen. Maar iedereen kan twee groepen onderscheiden door middel van een leuke proef. Sommige soorten zou je Sneeuwmuggen kunnen noemen. Zij dansen graag boven wegdooiende sneeuw, "dooimuggen" liever boven plekken waar de sneeuw al is verdwenen. Leg je een krant onder een dansende wolk dooimuggen, dan verhuizen ze meteen naar een donkere plek. Omgekeerd laten sneeuwmuggen zich door een krant niet storen. Zij houden juist van een licht gekleurde plaats. Wintermuggen steken niet. Waarschijnlijk eten ze ook niet, want ze hebben geen goede mond. De larf jes eten wel. Ze leven in het strooisel op de grond en eten van rottende bladeren en stengels. Volwassen dieren leven dus alleen maar om te paren. Het rondvliegen in wolken heeft daar alles mee te maken. De mannetjes vliegen dicht bij elkaar, zodat de vrouwtjes hun makkelijker kunnen vinden. Als zo'n kleine mug alleen zou zijn, zou het niet mee vallen om hem te vinden. Zo'n zwerm valt meteen op. Zo'n wolk is dus een soort van dansvoorstel ling door mannen, speciaal voor vrouwen.

de Steltkluut | 2016 | | pagina 25