nachtvlinders Eerste kennismaking nachtvlinders fl KL ifc. - Buxusmot activiteit die ik nog kan aanbevelen is het meedoen aan de nationale nachtvlindertelling die jaarlijks wordt georganiseerd. Gepassioneerd vertellen Joop de Bakker en Eddy Taelman alles wat je maar wilt weten over de nachtvlinders. Zij zijn de echte specialisten op dit gebied. Dit jaar ben ik vanaf half maart weer begonnen met het activeren van de vlinderval. Dit voorjaar toe loopt het nog niet storm, ook Joop heeft dezelfde ervaringen dit voorjaar. De voorjaarssoorten kun je in maart en april het beste vangen door een zoetig smeersel aan te brengen op enkele bomen. Op licht reageren ze blijkbaar niet zo goed. Recepten voor smeersels zijn op internet bijvoorbeeld te vinden via de link: www.vlindernet.nl/doc/herkenningskaart_voorjaarsuilen.pdf Nu in de maand juli 2016 gaat het best goed, er was zelfs een dag bij dat ik meer dan 60 nachtvlinders had gevangen in 1 nacht. Best wel een klusje om ze te vangen, op naam te brengen, een foto te maken en ze de vrijheid weer terug te geven. In Juli nog enkele mooie gevangen, zie de foto's hieronder. Hieronder enkele mooie nachtvlinders die ik heb gevangen in 2015 en 2016. Dromedaris "i W niet zo veel gevangen worden zoals het Zwart Weeskind de Essengouduil en de Gepluimde Snuituil. Wat opvallend was dat ik heel veel Buxusmotten heb gevangen. Meestal gelijk al het eerste uur na zonsondergang. De Buxusmot is op vele plaatsen in Duitsland en Nederland inmiddels een plaag aan het worden. Het zijn vooral de rupsen die het op uw buxushagen hebben voorzien. In Zeeuws-Vlaanderen is de Buxusmot vooralsnog alleen gemeld vanuit Terneuzen, Zuiddorpe en Vogelwaarde. Dus u bent bij deze gewaarschuwd. Mijn ervaringen zijn positief, al vond ik het wel erg moeilijk, zeker in het begin, om de gevangen nachtvlinders op naam te krijgen. Gelukkig kon ik een beroep doen op de expertise van Joop de Bakker. De soorten die ik niet kende of waarvan ik twijfelde werden op foto gezet en via de email ter beoordeling aan Joop toegestuurd. Je leert snel bij, echter er zijn er veel die op elkaar lijken en ze hebben soms ook nog enorme kleurverschillen binnen dezelfde soort, zodat je gemakkelijk missers kunt maken. Door de waarnemingen voorzien van een foto ook op waarneming.nl te zetten werden de fouten er snel uitgehaald door de experts en vervolgens gecorrigeerd. Omdat ik erg nieuwsgierig was hoe Joop zijn tellingen deed, ben ik een keer bij hem op visite geweest en hebben we samen op een ochtend zijn vlinderval geleegd en beoordeeld. Ook daar heb ik weer veel van geleerd. Een Herculesje Zwarte Herfstspinner Rups van de Buxusmot

de Steltkluut | 2016 | | pagina 9