m mütk Strandmelde dunstaart. Opmerkelijk was de vondst op het noordwesttalud van de stelle van een aantal planten van blauw glidkruid, een soort die niet echt thuis hoort in dit brakke milieu. Op deze stelle was veel opslag van vlier, schietwilg en katwilg alsmede één wilde lijsterbes. Redelijk wat plantensoorten werden aangetroffen op de Dam naar de Noord; daaronder veel akkeronkruiden en bermplanten, overwegend met enige tolerantie voor zout. We kunnen deze dam zien als een zeer hoge oeverwal die hoogst zelden onder water komt. Enkele leuke soorten hier waren: ijzerhard, zeealsem, gewone klit, heggendoornzaad, smalle rolklaver, kompassla, kamgras, fraai duizendguldenkruid en naar de Gasdam toe vroegeling, kruipertje, boerenwormkruid en gevlekte rupsklaver. Deze laatste soort was voor de dijkverzwaring samen met blauw walstra zeer algemeen op de zeedijk. Het walstra is er verdwenen maar gevlekte rupsklaver heeft zich overal kunnen handhaven. Ook de werkdam kunnen we als een hoge zandige oeverwal beschouwen. Deze ligt iets lager dan de Dam naar de Noord. Deze dam is voor Saeftinghe begrippen zeer soortenrijk en in juli en augustus een bloementuin waar bijzonder veel bijen, hommels en vlinders op afkomen. Enkele leuke soorten: hertshoornweegbree, kruldistel, veldlathyrus, liggende klaver, duinriet en heggendoornzaad. In het aangrenzende weideschor zijn de oeverwallen laag en de geulen terrasvormig aan het dichtgroeien. Op de kort afgegraasde oeverwallen treffen we vooral gewoon kweldergras, rood zwenkgras en zilte rus. Leuke soorten waren goudknopje, zeealsem, selderij, fraai duizendguldenkruid, zilte zegge, veel aardbeiklaver en naar het westen toe ook fijn goudscherm en een plekje valse voszegge. Het oostelijke schor rondom de Dam naar de Noord wordt naar het noorden toe gedomineerd door riet. Maar tussen het riet zijn er nog talloze oeverwallen en plekjes die nog niet of niet geheel zijn overwoekerd. Daar vinden we de gewone schorrensoorten zoals die op het weideschor voorkwamen. In de rietvelden komt meer en meer akkermelkdistel tot M -f De rode cijfers geven het aantal plantensoorten weer per kmhok gerap porteerd tussen 1-1-1990 en 1-1 -2015. In het zwart het aantal soorten eind 2016 (na de inventarisaties), (met dank aan Nathalie De Somer). i-'pi Zeealsem nabij de Rijksdam

de Steltkluut | 2017 | | pagina 10