O Plantenonderzoek in Saeftinghe W^-%' Terrasvormig dichtgegroeide geul ontwikkeling evenals opslag van vlier en een enkele wilg. Deze opslag wordt al enkele jaren lang in kaart gebracht. Van de zeealsem, die in de met schapen begraasde delen voorheen vrij talrijk voorkwam op de oeverwallen, resteren enkele verspreide plukken. Deze soort legt het af in de concurrentie tegen met name zeekweek. Het weideschor om de Rijksdam, een pad dat plaatselijk hoger en plaatselijk ruim lager ligt dan het omringende schor, werd dit jaar niet begraasd. Voor de determinatie van de planten was dit een prettige bijkomstigheid daar alles ruim in bloei kon komen. Het noord-zuid lopende deel van deze voormalige dam was duidelijk een corridor voor planten vanuit de polder en het weideschor. Op en rond de Rijksdam veel zilte rus, dunstaart, selderij, goudknopje, aardbeiklaver, maar ook zeealsem, fijn goudscherm, klein streepzaad, greppelrus, gewone rolklaver en enkele exemplaren van dubbelkelk. Een verhaal apart zijn het plateau en de Gasdam, die in de jaren 1960 met zand uit de rivier zijn opgespoten. Beide vormen het leefgebied van enkele duizenden konijnen die er de vegetatie kort houden. Een greep uit de soorten: tuinbingelkruid, blauw walstra, muurpeper, driebloemige en beklierde nachtschade, grasmuur, kleine leeuwentand, groene amarant, zeepkruid en zeer veel vals rendiermos. Tussen de steenbestorting nogal wat vlieren, mannetjesvarens en koningskaars, alsmede 1 grote engelwortel. Op het laatst werd besloten de Hertogin Hedwigepolder mee te nemen. Dat leverde niet zo veel op daar in de maanden juni en juli de bermen en meeste slootkanten bezocht waren met een klepelmaaier. Maar met enige inspanning in 2017 moet het toch lukken vóór het maaien ook hier in elk hok meer dan 100 soorten bijeen te sprokkelen. Dat geldt eveneens voor alle grensblokken rondom Saeftinghe. Kortom er is nog werk aan de winkel. Al met al een jubileumdag met een leuk vervolg. Fijn goudscherm W Gewoon zoutmelde op oeverwal

de Steltkluut | 2017 | | pagina 11