ifli Vliegen en muggen in Zeeland gepubliceerd Vliegen en muggen in Zeeland gepubliceerd Door: Lucien Calle Kortgeleden zag een bijzonder natuurboek het levenslicht: Vliegen en muggen in Zeeland, Fauna Zeelandica deel 7. Omdat dit zo'n opmerkelijke uitgave is staan we hier even bij stil. Het boek beschrijft alle bekende families van vliegen en muggen in Zeeland, en bevat een complete lijst van alle (bijna 1800!) soorten die hier zijn vastgesteld. Van de meest bekende families zijn alle soorten beschreven, inclusief een versprei dingskaartje. Van andere families zijn vaak de typerend Zeeuw se, algemene of juist zeldzame soorten benoemd. Alle land schappen en biotopen passeren de revue, steeds met daarvan enkele karakteristieke vliegen. Het is een rijk geïllustreerd boek met veel detailfoto's en van enkele families zijn er tekeningen opgenomen van de Zeeuwse illustrator Adri Karman. Voor zo ver we weten is Zeeland nu de enige provincie ter wereld, die een provinciale vliegen atlas heeft! Nog een opmerkelijk gege ven, in de onderzoeksperiode voor dit boek zijn vanuit Zeeland niet minder dan 23 soorten als Nieuw voor Nederland gemeld, 6 daarvan zijn inmiddels in een wetenschappelijk blad gepu bliceerd. Het is een boek dat zowel voor de professional als de geïnteresseerde interessant is. Voorgeschiedenis Het boek heeft een lange voorgeschiedenis. Na 1995 werden in Zeeland wat mensen actief met het inventariseren van vliegen, met name met enkele populaire groepen. De Nederlandsta lige determinatiewerken van een aantal families van vliegen door de KNNV en Jeugdbond stimuleerde een aantal mensen om deze groepen te gaan inventariseren. Anton Baaijens, Ron Brouwer, Lucien Calle, Sandra Dobbelaar, Chiel Jacobusse en Kees de Kraker vonden elkaar en vormden de Zeeuwse in sectenwerkgroep, die opereerde onder de vleugels van Het Zeeuwse Landschap (HZL). Vooral in de zomerperiode waren er vrijwel maandelijks gezamenlijke excursies, zowel in als ook buiten de HZL gebieden. Het vormde het begin van een lange periode van intensief samenwerken en vriendschap. In eerste instantie focuste de groep zich op zweefvliegen, roofvliegen, wapenvliegen en dazen, geleidelijk kwamen daar steeds meer families bij: blaaskopvliegen, wolzwevers, boorvliegen e.d. Na het jaar 2000 Van buiten de provincie kreeg de groep steun van onder an deren Bob Van Aartsen, die als geboren Zeeuw inmiddels op de Veluwe woonde. Bob was iemand van de buitencategorie. Ondanks zijn hoge leeftijd was deze man onverminderd en thousiast en uitzonderlijk deskundig. Hij was thuis in de zeer diverse vliegengroepen. Bob werd de nestor van de groep en zijn onuitputtelijke inspiratie heeft de werkgroep veel goed gedaan. Ook Wouter van Steenis bezocht vanuit het midden van het land steeds vaker de bij eenkomsten van de Zeeuwse insectenwerkgroep. Wouter had al in Nederland naam gemaakt als zweefvliegen specialist en was een zeer welkome versterking van de Zeeuwse werkgroep. Vangtent voor vliegen in Saeftinghe. Foto Lucien Calle De steltkluut lente 201

de Steltkluut | 2017 | | pagina 12