Vliegen en muggen in Zeeland gepubliceerd Vliegen en Muggen Wouter zou later een van de belangrijkste trekkers worden van het atlasproject. Een aantal jaren later sloten de jongeren Elias de Bree en Robert-Jan Goosens zich erbij aan. Het idee voor een Zeeuwse atlas stamt al uit 2000 en sindsdien werden er heel frequent inventarisaties uitgevoerd. Niet meer alleen met het oog op de waarde voor de terreinen, maar ook voor de atlas. Naast handvangsten werd er steeds vaker gewerkt met malaisevallen (vangtenten om vliegen te kunnen verzame len). Dat leidde tot winterse dagen waarbij het materiaal werd gedetermineerd. Naast het werk waren er ook steeds informa tieve presentaties, om elkaar bij te praten over het onderzoek. Steeds vaker bezocht ook Niels-Jan Dek de bijeenkomsten. Hij bleek gespecialiseerd in allerlei obscure geslachten van vliegen en met hem verbreedde het aantal families zich nog verder. In deze periode werd overigens ook gewerkt aan het provin- ciebreed inventariseren van bijen en wespen met als gevolg de uitgaven van het boek Bijen en wespen in Zeeland (Calle L. en C. Jacobusse, 2008). Tijdens de veldinventarisaties werden bo vendien sprinkhanen en lieveheersbeestjes geïnventariseerd. Doordat Ad Mol en Tineke Kramer zich bij de groep aansloten konden zelfs de Bladwespen worden aangepakt. Na 2010 Vanaf 2010 werd steeds doelgerichter aan de afronding van het atlasproject gewerkt. Bijvoorbeeld door de zogenaamde Witte hokken dagen. Dan inventariseerde de groep vooral in die uurhokken, waar er nog weinig gegevens bekend waren. In 2011 was er zowel een weekend van de Nederlandse Ento mologische Vereniging in Zeeuws-Vlaanderen als een Dipte- raweekend (NEV sectie Diptera) in Midden Zeeland. Op beide weekenden werd een hele rij gebieden intensief onderzocht door veel specialisten. Geleidelijk aan verbreedde het idee over de reikwijdte van de atlas, van de meest populaire tot bijna alle Diptera families. Daarbij was de hulp van een hele rij landelijke specialisten onontbeerlijk. Voorgesorteerd materiaal uit malai sevallen werd ter determinatie naar deze specialisten gestuurd. Tevens werd hen gevraagd om een of meerdere hoofdstukken voor het boek te schrijven. Vanaf 2014 werd er vrijwel uitslui- Het boek kost 30,- en is verkrijgbaar bij Het Zeeuwse Landschap. tend nog aan het boek gewerkt. Doordat vooral van de laatste jaren ook veel gegevens van Waarneming.nl en van het lan delijke atlasproject "Leuke Vliegen" van EIS Nederland werden gebruikt, is de groep mensen die waarnemingen heeft gedaan die opgenomen zijn in de atlas, ineens veel groter geworden. Gegevensbestand Het boek is gebaseerd op een enorm gegevensbestand van een uitgebreide groep waarnemers. Er zijn gegevens verzameld van bijna 1800 soorten, met vele tienduizenden vondsten. Naast de bestanden van de kerngroepsleden zijn er (meestal uitgebreide) bestanden opgenomen van wel 28 landelijke specialisten. In de collecties van Naturalis en voor heen ZMA (Amsterdam) werd door de hele groep, maar in het bijzonder door Elias de Bree, gespeurd naar al dan niet gedetermineerde Zeeuwse collectie-exemplaren. Het aantal gegevens in het bestand neemt vanaf de jaren'60 in de voor gaande eeuw met sprongen toe. Vanaf ca het jaar 2010 lijkt het aantal nieuwe vondsten op een hoog niveau te stabiliseren. Eind 2015 werd het importeren van de grotere databestanden gestopt en vanaf die datum werden ook door de werkgroep geen extra data in het veld meer verzameld. Maar zelfs tot op het moment van de eerste drukproeven van dit boek zijn nog kleinere, vooral externe bestanden toegevoegd. Naast dit gro te bestand kon ook gebruik gemaakt worden van een bestand van waterschap Scheldestromen, afkomstig van monitoring van oppervlaktewateren. Hierin zitten 16.383 records voorna melijk van larven van muggen, wapenvliegen en dazen. Alle gegevens zijn verwerkt met "Klasse", een verwerkingspro gramma voor data van insecten. Vanuit Klasse zijn ook de ver spreidingskaartjes in het boek gemaakt. Ch. Jacobusse, W. van Steenis, NJ. Dek en L. Calle, 2016. Vliegen en muggen in Zeeland; Fauna Zeelandica deel VII. Het Zeeuwse Landschap, Wilhelminadorp. Winterbijeenkomst van de insectenwerkgroep. Foto Lucien Calle

de Steltkluut | 2017 | | pagina 13