Bijzondere waarnemingen in onze regio Bijzondere waarnemingen in onze regio Grote Trappen in de Groote Albertpolder Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemin gen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpas sende foto (minimaal 2,5 Mb), sturen naar redactie@steit- kluut.nl. Dit keer een bijdrage van Henk Castelijns over Grote Trappen. Door: Henk Castelijns Honderd jaar geleden, in de winter van 1917, zag Camiel Obrie in de Groote Sint Albertpolder een klein groepje Grote Trappen (Otis tarda). Hij vertelde mij dat toen we op 2 januari 1982 een Roodhalsgans (Branta ruficollis) in de Braakman gingen bekij ken. Hij wist zich ook te herinneren dat het om een Elfsteden- winter ging. In de winter van 1917 was Camiel (geboren op 4 augustus 1904) knecht bij een boer in de Groote Albertpolder op het tegenwoordige adres Mosselhuisstraat 1 Sas van Gent. Hij was de jongste (en enige?) RK-knecht bij een protestantse boer. Daarom moest hij op zondag de beesten doen. Camiel had een paar weken daarvoor bij me aangebeld omdat hij weieens met me op pad wilde om te vogelen. We waren een paar keer achter de ganzen aan geweest: Een inkoppertje met een man van 77 die nooit eerder ganzen door een kijker had gezien. Een door mij op nieuwjaarsdag in de Braakman waar genomen Roodhalsgans laatje dan natuurlijk niet zitten. Grote Trappen worden in Nederland nog maar zelden gezien. Dat heeft alles te maken met de sterke afname van de popu latie in de Duitse laagvlakte. Ze werden in Nederland vooral gezien in sneeuwrijke winters. In Camiel's jonge jaren, die van het Deutsches Kaiserreich, waren er nog duizenden. In 1940, een nare man met een snorretje had het in het Deutsches Reich voor het zeggen, ging het om zo'n 4.000 ex. Toen ik met Camiel naar de Roodhalsgans ging kijken, Erich H bestierde de Deutsche Demokratische Republik, ging het om c. 100 vogels. Door keiharde beschermingsmaatregelen zijn het er na een dieptepunt van 60 ex. in de jaren negentig in het tegenwoordi ge Deutschland weer 232 ex. In Nederland worden Grote Trappen (nog) maar zelden gezien. Voor wat betreft Zeeuws-Vlaanderen is de waarneming van Camiel naast de waarneming van 3 ex. in de Hedwigepolder/ Vlaamse Kreek door Adrie van de Wiel en wijlen Juliën van Hooye tussen 30 december 1980 en 2 januari 1981 de enige gedocumenteerde. Bronnen: http:// info.grosstrappe. de/, https://zeel- and.waarneming. nl/en Handbuch der Vogel Mitte- leuropas, Glutz von Blotzheim (1973). Havellandisches Luch, het op dit moment belangrijkste broedgebied van de Grote Trap in Duitsland. Het gebied bestaat uit een lap pendeken van vochtige en droge extensief beheerde graslanden en akkers (deels braakliggend). Het beheer is speciaal afgestemd op de Grote Trap. Buckow 12 augustus 2011. Foto Henk Castelijns. De steltkluut lente 20

de Steltkluut | 2017 | | pagina 14