Een insectencursus op maat Een insectencursus op maat 4 Door: Lucien Calle De laatste jaren is er heel hard aan de kennis van de versprei ding van insecten gewerkt. Zowel landelijke als regionale atlas sen zijn er verschenen van dagvlinders, libellen, bijen, wespen, vliegen en muggen. Een atlas over de nachtvlinders van Zee land is nu ook bijna klaar. Is al het werk nu gedaan en kunnen we lekker achteroverleunen? Nee zeker niet. Veranderingen in de insectenwereld gaan ra zendsnel. Zo zijn er sinds de uitgave van het boek de Libellen van Zeeland alweer nieuwe soorten gemeld, enkele daarvan zijn inmiddels plaatselijk algemeen. Als de leefomgeving van insecten verandert, zullen populaties daarop reageren, denk al leen maar aan de klimaatverandering. Met sommige insecten soorten gaat het de laatste decennia door een aantal oorzaken niet goed. Vlinders en bijen behoren tot de meest bedreigde diersoorten van Nederland. Het zal steeds nodig blijven te blijven monitoren. Dat is ove rigens geen straf, want het inventarisatiewerk is vaak erg interessant en leuk, zeker als je het samen kunt doen. Daarbij is het nodig kennis over te blijven dragen. De mensen die nu deskundig zijn, kunnen dit werk niet eeuwig blijven uitvoeren. Verjonging en verbreding is steeds gewenst. Komend voorjaar/zomer organiseert De Steltkluut daarom een insectencursus voor iedereen met belangstelling voor deze diergroep. Er wordt geen voorkennis gevraagd, ledereen die eens kennis wil maken met de insecten en die er eens goed in wil duiken is welkom. Naast het leren herkennen van de soorten zal er ook wat aandacht zijn voor ecologie, inventa risatietechnieken, fotografie ed. Er worden vier verschillende groepen behandeld: dagvlinders, nachtvlinders, libellen en kleinere insecten. Bij de kleinere insecten zullen met name de bijen, wespen en zweefvliegen "meegenomen" worden. Bij iedere module is er een theorieavond en een veldexcursie. De cursus zal bestaan uit 4 theorie avonden (in ons clublokaal in Terneuzen) en 4 veldexcursies naar mooie gebieden in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Op 10 april vindt de opstartavond plaats. Op deze avond zullen vóór de pauze korte kennismakingspraatjes over vlinders en libellen gehouden worden. Na de pauze zal een eerste intro ductie van de kleinere insecten gegeven worden. De cursus is eventueel ook in modules te volgen. Na (of al tijdens) de opstartavond kunnen de deelnemers aangeven of ze de cursus helemaal of, slechts één of enkele modules ervan willen volgen. Modules waar te weinig belangstelling voor is kunnen eventu eel worden geannuleerd. Gezien het drukke programma begin nen we de opstartavond een half uurtje eerder. Het clublokaal bevindt zich aan de Edvard Grieghof 113, Ter- neuzen. De exacte locaties van de excursies worden op de theorieavonden bekend gemaakt. Joop de Bakker en Eddy Taelman zullen de docenten zijn bij de vlinders, Marian Kiefer behandelt de libellen en Lucien Calle staat aan de lat voor de kleinere insecten. De cursus is voor leden van De Stelkluut gra tis. Niet leden kunnen ook deelnemen, maar fijn is dan wel dat men lid wordt. Het is fijn als u zich van tevoren aanmeldt, bij info@steltkluut.nl. De agenda voor de cursus ziet er als volgt uit: 10 apr 19.30-22.00 Opstartavond, Kleine insecten, vlin ders, libellen Clublokaal Terneuzen Allen 24 apr 20.00-22.00 Inleiding dagvlinders Clublokaal Terneuzen Joop en Eddy 13 mei 13.00-15.00 Excursie dagvlinders Zwembad Hulst Joop en Eddy 27 mei 9.30-12.00 Excursie kleine insecten: bijen, zweef vliegen Axelse bos Lucien Calle 7 jun 20.00-22.00 Inleiding Nachtvlinders Clublokaal Terneuzen Joop en Eddy 17 jun 9.00-11.00 Excursie nachtvlinders Clinge, bij Kerk Belgische Klinge Joop en Eddy 19 juni 20.00-22.00 Inleiding Libellen Clublokaal Terneuzen Marian Kiefer 1 jul 9.30-12.00 Excursie libellen Wildelanden Heikant Marian Kiefer De steltkluut lente 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 16