Wat leeft er in een poel? Wot leeft er in een poel? Poor: Sandra Dobbelaar Heb jij al eens een roeipootkreef je, bloedzuiger of vijverpluimdrager ge zien? Of een waterpissebed, boots mannetje, kokerjuffer of slinger wormpje? Nee? Dan moet je beslist mee op excursie. Kijk maar in de agenda voor de datum! Er leven on gelofelijk veel diertjes in het water. Een heleboel daarvan, kun je zonder loep niet eens zien. Al het leven in een poel heeft met elkaar te maken. De watervlo eet bacteriën en algen uit het water, de salamanderlarve eet de watervlo, de geelgerande waterkever eet weer de salamander. Zo zijn er een heleboel reeksen te bedenken. Het een kan niet zonder het ander. Een poel zorgt voor veel leven in je omgeving. Door de waterplanten die erin groeien, kunnen er dieren leven. Waterplanten leveren voedsel en zuurstof en dieren kunnen zich erin verschuilen. In een poel kun je drijvende waterplanten vinden en planten die onder water zitten. Denk maar aan hoornblad, waterranonkel of fonteinkruid. Langs de oevers groeien gele lis, riet, waterbies, pitrus of kattenstaart. In het water leven allerlei kleine dieren, zoals waterslakken, watervlooien, larven van muggen, waterjuffers, libellen en verschillende soorten waterke vers. Vaak ook amfibieën als kikkers, padden en soms ook salamanders. Vogels weten een poel ook te vinden. Eenden duiken er graag naar water- Oeverplanten. Foto: Sandra Dobbelaar planten en waterhoentjes jagen er op schaatsenrijders. Vroeger lagen er overal poelen in het landschap. Ze werden aangelegd als drinkplaats voor het vee. Daarom noemen we ze ook wel drinkputten. Meestal lagen ze op lagergelegen plaatsen. Poelen bruisen van het leven. Tegenwoordig worden poelen niet meer als drinkplaats voor vee aangelegd, maar juist vanwege die waarde voor de natuur. Wilde dieren komen er drinken, poedelen en ped delen. Ze zoeken er eten of gaan er (een tijdje) wonen. Een gezonde poel met veel planten en dieren vind je op zonnige plek ken. Water komt erin via de grond of door de regen. Niet alle dieren blijven het hele jaar door in het wa ter. Padden, kikkers en salamanders gaan in het voorjaar naar de poel om er eitjes te leggen. Tegen het eind van de zomer gaan ze weer uit het water en zoeken ze een plekje om de winter door te komen. Dat kan een takkenhoop zijn of stapel stenen. Ook muggen, vliegen, kevers, libellen en waterjuffers blijven maar tijde lijk in een poel. Meestal maar een jaar, maar sommige soorten kever en libellenlarven blijven wel een paar jaar in het water. Als ze oud genoeg zijn, klimmen ze uit het water en kruipen ze uit hun oude huid. Ze zijn dan geen larve meer maar een volwassen mug, libel of waterjuffer. Als ze helemaal zijn opgedroogd, vliegen ze de wijde wereld in. Grote piasduiker. Foto: Lucien Calle Dieren die in het water leven zijn koudbloedig. Dat wil zeggen dat ze bijna net zo koud zijn als hun omge ving. Larven van bijvoorbeeld slak ken, kikkers en salamander groeien het beste als het water wat warmer is. Daarom is het belangrijk dat de rand van de poel waar de zon het beste op kan schijnen niet steil is. Het dunne laagje water dat hier op de oever staat, warmt snel op. Ideaal voor eitjes, kikkervisjes en larven van salamanders en andere waterbeestjes. Ga op een zonnige lente dag maar eens voorzichtig kijken bij een poel. Je zult al snel kikkers en padden of hun eitjes vin den op deze warmere plekjes. Wil je ook een poel? Dan heb je wel veel ruimte nodig. Een kleine poel is toch al gauw 10 meter in doorsnee en een meter diep. En dan moet je ook nog zorgen dat er genoeg zon in het water kan schijnen. Bomen die in de buurt staan mogen niet te hoog worden. Heb je de ruimte, dan kun je het beste advies vragen bij Stich ting landschapsbeheer. Zij weten precies hoe je een poel moet aanleg gen en kunnen je erbij helpen. Heb je minder ruimte, dan kun je beter een vijver aanleggen. Omdat een vijver kleiner is, kun je die niet zo diep maken. Je zult dan vijverfolie op de bodem moeten leggen, omdat er anders geen water in blijft. Een vijver aanleggen is een flinke klus, maar wel heel leuk. Bedenk van tevo ren wat voor vijver je wilt. Wil je zo Kattenstaart. Foto: Sandra Dobbelaar 't stekkertje lente 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 24