Voorjaarsbloeiers Voorjaarsbloeiers 'ii i i Ti i»triwmtti - (<es\ Door: Sandra Dobbelaar Foto Narcis Sandra Dobbelaar Overige foto 's Lucien Calle Het zonnetje schijnt, de vogels fluiten en de wind blaast zachtjes in mijn gezicht. Heerlijke geuren snuif ik naar binnen. Het ruikt en het voelt naar de lente. Toch ziet het er nog niet uit alsof het lente is, want de bomen zijn nog kaal. Of toch wel? Hier en daar staan bloemen met prachtige kleuren: geel, wit, paars en roze. In de slootkant of onder de bomen, zie je ze al van een eind door hun felle kleur. En soms kun je ze al van verre ruiken. Als je de bloemen van dichtbij bekijkt In verschillende kleinere bosjes in de om geving van Zuiddorpe kan je de prachti ge wilde hyacint vinden. Deze bloeit zo rond begin mei. sta je verbaasd van hoe mooi en hoe verschillend ze zijn. Sommige soorten zie je op allerlei verschillende plekken, zoals sneeuw klokjes en krokussen. Ze bloeien heel vroeg in het voorjaar, als er nog geen andere bloemen zijn. Als er al insecten zijn die honger hebben, kunnen ze deze bloemen gebruiken om nectar te snoepen. Een heel mooie plek om vroeg in het voorjaar veel mooie bloemen te zien is het bosje Hof Ter Zande te Kloosterzande. Daar staan in febru ari veel sneeuwklokjes en wintera- koniet, en als die uitgebloeid zijn komen er weer andere soorten als het lenteklokje. Bijna alle hier genoemde bloemen zijn niet echt wild in onze streek. Ze zijn aangeplant, omdat ze zulke mooie bloemen hebben. Een uitzon dering is het speenkruid, die ook al bloeit als nog veel struiken en bomen kaal zijn. De eerste bijen beginnen nu ook te vliegen en kunnen hier nectar en stuifmeel verzame len. Zie ook de foto's op het achterblad van deze Steltkluut, waar er een he leboel planten te zien zijn die vroeg in het voorjaar bloeien. In het Axelse bos kan je in het voorjaar een heel fraaie plant vindende bosane- moon. Een tedere schoonheid is de narcis, kan je op veel plekken in Zeeland tegenkomen. Een mooi tapijt van speenkruid Krokus in een tuin Winterakonieten sneeuwklokjes op Hof ter Zande De wilde hyacint heeft prachtige diepblauwe hangende bloemen. Deze groep groeit op de Liniedijk bij Hulst. De winterakoniet heeft mooie felgele bloemen

de Steltkluut | 2017 | | pagina 27