De Bever en Otter zijn in aantocht! De Bever en de Otter zijn in aantocht Door: Pepijn Calle Bas de Maat De Bever en de Otter zijn grote watergebonden zoogdieren, die momenteel een opmars in Nederland en België doorma ken. Op korte- tot middellange termijn zijn beide soorten zelfs weer in Zeeuws-Vlaanderen te verwachten. De terugkeer van deze soorten behoort tot de grootste successen van het natuur- en waterbeleid. Bovendien hebben beide soorten een hoog "knuffelgehalte"en zijn dan ook geliefd bij het grote publiek. De Otter staat symbool voor een goede waterkwaliteit en de Bever is een onmisbare landschapsarchitect waar tal van planten en dieren van profiteren. De soorten beperken hun verspreiding niet tot natuurgebieden en komen dus al snel in aanraking met verkeer (aanrijdingen), visserij (verdrinking in fuiken) en particulieren (schade aan bomen en gewassen). Vaak zijn er dan ook aanvullende maatregelen nodig om de komst voor alle partijen zo goed mogelijk te laten verlopen. Gelukkig is er elders reeds veel ervaring opgedaan en zijn er in de meeste gevallen goede oplossingen voorhanden. Bever In 1826 werd de laatste Nederlandse Bever doodgeslagen in de IJssel bij Zalk, waar hij door vissers werd aangezien voor een Otter die zou concurreren om de vis. In 1848 stierf de laatste wilde Bever in Vlaanderen, in Wallonië gebeurde dit rond 1900. Wanneer en of er ooit Bevers in Zeeland zaten is (ons) niet bekend. Vermoedelijk zaten zij hier enkel in het zoete/licht brakke deel van Zeeuws-Vlaanderen en waren ze hier al voor 1800 verdwenen. In 1920 stonden Europese Bevers wereldwijd op de rand van totaal uitsterven. Er waren nog slechts 700 indi viduen aanwezig in het wild, verdeeld over 5 relictpopulaties. Nu komen in Europa weer op verschillende plaatsen Bevers voor. Naast uitbreiding vanuit de relictpopulaties is de popu latie vooral gegroeid dankzij herintroducties in tal van landen waaronder Nederland en België. Bevers staan nu op het punt zich in Zeeland te vestigen, in 2014 was er zelfs voor het eerst (sinds eeuwen) weer een exemplaar in Zeeland aanwezig. Voor een korte periode heeft zich toen een zwervend exemplaar opgehouden in het natuurgebied de Slikken van de Heen (Sint Philipsland). Al vrij snel verdween de Bever echter weer van het toneel. Vermoedelijk betrof het een jong zwervend exemplaar op zoek naar een partner/territorium. Toch is het slechts een kwestie van tijd alvorens er weer een nieuwe Bever opduikt en ze zich echt zullen vestigen. In dit deel van Zeeland (Vol kerak-Zoommeer) is immers volop leefgebied aanwezig. Een tweede intrede zullen zij naar verwachting maken via Vlaande ren. Er zit momenteel een kleine maar groeiende populatie na bij de Zeeuws-Vlaamse grens. Onder andere in Het Molsbroek reservaat nabij Lokeren leven Bevers. Zwervende dieren zijn zelfs al gevonden in de omgeving van Moerbeke/Eksaarde en Stekene. In zijrivieren van de Schelde nabij Antwerpen en Gent bevinden zich grotere en groeiende populaties, die langzaam maar gestaag naar het noorden uitdijen. De kolonisatieroutes naar Zeeuws-Vlaanderen zijn vrij goed in te schatten doordat de Bever de waterlopen goed volgt. Slechts zelden zullen zij zich meer dan 30 meter van de oever ophouden. Dit houdt in dat de zandrug op de grens op veel plekken een barrière vormt. Hier liggen immers weinig waterhoudende sloten die vanuit Vlaanderen naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen stromen. De meest voor de hand liggende route is dan ook via de Moervaart, hier worden zo nu en dan al Bevers waargenomen afkomstig van de kleine populatie nabij Lokeren. De Moer vaart komt uit op het Kanaal van Gent naarTerneuzen, daaruit komen ze via faunapassages in het Nationaal Natuurnetwerk (voorheen EHS), en vervolgens kunnen ze Zeeuws-Vlaanderen koloniseren. Geschikt biotoop is er voldoende, vooral wanneer er waterplanten en gevarieerde oeverbegroeiing met zo nu en dan bomen aanwezig zijn. Op locaties met brakke kreken, zon der waterplanten en alleen riet op de oevers zullen ze (zij het in lagere dichtheden) zich uiteindelijk ook vestigen. Een mogelij ke andere vestigingsroute is via de Westerschelde. Hier is geen geschikt habitat voor deze soort aanwezig maar ze kunnen vervolgens wel de dijk overgaan en in geschikte binnenwate ren terecht komen. Langs de Schelde komen Bevers op steeds meer plekken voor en wie goed zoekt kan aangespoelde afgeknaagde Bevertakken vinden langs de Westerschelde. In Saeftinghe worden ze jaarlijks gevonden waar ze na springtij in het veek achterblijven. De Bever. Foto Twan Teunissen ARK Natuurontwikkeling Afgeknaagde boomstam. Foto Twan Teunissen/ ARK Natuurontwikkeling De steltkluut lente

de Steltkluut | 2017 | | pagina 4