Plantenonderzoek in Saeftinghe Plantenonderzoek in Saeftinghe 4 Door: Marc Buise Foto's: Marc Buise Op zaterdag 28 mei waren er in en om de schaapskooi te Emmadorp allerlei activiteiten in verband met het jubileum van De Steltkluut. Mij was gevraagd om een korte plantenexcursie te doen op het plankierpad met als thema zoutplanten. Voorgesteld de Rijksdam te bezoeken die op 15 minuten loopafstand ligt en zo gezegd zo gedaan. Daar vernam ik dat de plantenwerkgroep, na jarenlang te hebben bestaan uit slechts één lid, eigenlijk heropgericht was met een flinke enthousiaste kerngroep. Bovendien leerde ik dat men bezig was met vakken vullen; niet bij een grootwinkelbedrijf maar plantenvakken (hokken) van 1 km2 met zoveel mogelijk soorten. Dit in verband met het tot stand komen van de Flora Zeelandica. Of ik niet een stukje van Saeftinghe wilde doen en of de plantenwerkgroep niet iets voor me was? Als dat zo vriendelijk wordt gevraagd, kun je moeilijk nee zeggen en in een vlaag van overmoed aangeboden om heel Saeftinghe te doen. Binnen enkele dagen had ik al een kaart met daarop de stand van zaken met daarbij een legenda en een stappenplan. Gewapend met deze informatie kon een strategie worden uitgezet. Saeftinghe omvat 47 hokken waarvan 19 grenshokken: dat wil zeggen hokken die deels buitendijks liggen en deels in een aangrenzende polder. Het streven was om zoveel mogelijk'broodmagere'en'magere'hokken (hokken met respectievelijk <20 en <50 soorten sedert 1-1- 1990) naar een hoger niveau te tillen. De methodiek bestond in principe uit het per hok gedurende de periode van 1 uur noteren van alle plantensoorten. Daar bovenop zijn diverse aanvullende bezoeken verricht. Alles werd ingevoerd op www. waarneming.nl, deels op de pc maar zoveel mogelijk via OBS- map op een tablet, beschikbaar gesteld door stichting Het Zeeuwse Landschap. Om zo weinig mogelijk tijd te verliezen (het getij wacht niet) werden planten, die niet direct herkend Hertshoornweegbree werden, gefotografeerd en voorgelegd aan Peter Maas. Na verloop van tijd liep ook dat via OBS-map. Een plant die je niet op naam kan brengen, voer je in als 'plant onbekend' waarop suggesties volgen van medewaarnemers. Op die manier werkt het landelijk netwerk als een persoonlijke flora cursus. Zowel Lucien Ca lie. Peter Maas als Bas de Maat zijn een keer meegelopen om mijn kennis (die sedert 1986 over de niet-zoutplanten aardig was weggezakt) bij te spijkeren. Aanvankelijk bleef het onderzoek beperkt tot het buitendijkse. Later is ook het binnendijkse meegenomen, waaronder een 100% binnendijks hok in de Hertogin Hedwigepolder teneinde deze polder ook te dekken. Het Verdronken land van Saeftinghe is een schorren- en slikken gebied dat wordt omspoeld en overspoeld met brak water. De condities zijn er tamelijk extreem vandaar dat de soortenrijkdom aan planten gering is. Ongeveer een derde deel van het gebied wordt jaarlijks beweid met rundvee. Dit jaar viel het westelijke deel daar buiten. Alleen bij Emmadorp vond binnen een beperkt gebied begrazing met schapen plaats. De Hertogin Hedwigepolde is een akkerbouwpolder met grote percelen, diverse bosjes en kreekrestanten. Enkele getallen Tussen 28 juni en 29 oktober 2016 zijn in totaal meer dan 7.500 waarnemingen ingevoerd, gedaan tijdens 54 bezoeken. Dit leverde buitendijks (inclusief de buitenberm van de dijk en de Gasdam) minstens 188 soorten op en binnendijks minstens 177 soorten. Minstens 120 soorten werden zowel binnen- als buitendijks aangetroffen, 68 soorten alleen buitendijks en 57 soorten alleen binnendijks. Nathalie De Somer was zo bereidwillig een en ander in een kaartje samen te vatten. Op 22 hokken na zijn overal meer dan 50 soorten vastgesteld. Dit zijn allemaal buitendijkse hokken dus veel uitbreiding komt hier niet bij. In 13 hokken werden meer dan 100 soorten gevonden. Dit aantal kan in 2017 worden uitgebreid want het betreft vrijwel allemaal hokken die Saeftinghe begrenzen. Hertshoornweegbree De steltkluut lente 201

de Steltkluut | 2017 | | pagina 8