Klavervreter c.a. 60 cm hoog. Foto Lucien Calle Het ingraven En zo werden de plaggen op 21-7-2015 ingegraven. Deze hadden afmetingen van 30 bij 30 cm en met een dikte van 15 a 20 cm. Doordat de plaggen precies recht afgestoken waren konden ze heel nauwkeurig ingeplant worden waarbij de naden, om verdamping te voorkomen, goed dichtgemaakt werden. De bodem bestaat ter plaatse uit zavel, de plaggen bevatten humeus zand. Bij de poel werden vier plaggen op het talud ingepland, zodat ze een verschillende bodemwaterniveau kregen. De plag in eigen tuin grensde aan een border met inheemse planten met oa bont kroonkruid. Van de plaggen werd genoteerd welke planten erin aanwezig waren. Het terreintje wordt twee maal jaarlijks gemaaid. Daarbij zijn de plaggen slechts één keer gemaaid, in het voorjaar van 2017, zodat het geproduceerde zaad van 2016 niet verloren is gegaan. Resultaten Tijdens de nazomer van 2015 groeiden enkele kruiden nog wat verder uit, met name het knoopkruid en veldzuring. Anderen hielden net stand en een soort als grote ratelaar begon direct al wat te kwijnen. In de zomer van 2016 was duidelijk dat de meeste soorten het overleefd hadden. Grote ratelaar hebben we niet meer terug gezien. Geelhartje heeft nog wel gebloeid, maar werd daarna al snel door de andere soorten overgroeid. In 2017 hebben we het helaas niet meer terug gezien. Een aantal soorten doet het juist uitzonderlijk goed. Zo groeide een klavervreter uit tot een opmerkelijke hoogte van ca. 60 centimeter. Deze soort hadden we niet opgemerkt bij de inventarisatie van de plaggen in de Oudelandse polder! De veldzuring groeide zowel in 2016 als 2017 uit tot megaproporties en soorten als Kattendoorn en knoopkruid groeiden zowel in 2016 als 2017 heel fors en bloemrijk uit. In tabel 1 zijn de resultaten samengevat. Met in kolom 2 (BB) daarbij van de in de plaggen aangetroffen soorten, de abundantie ervan bij de opname in de Oudelandse polder (met de Methode Braun-Blanquet, zie ook Zwart, A. de, 2015). "In plag" betekent dat de soort zich tenminste tot in 2017 in de plaggen handhaafde en "Buiten plagdat de soort zich inmiddels ook buiten de plaggen verspreid heeft. Bijna alle soorten blijken zich wel in de plaggen te handhaven. Uitzaaien of uitstoelen buiten de plaggen gaat daarentegen niet zo snel. Er zijn daarbij bij veel soorten vraagtekens, omdat die wel buiten de plaggen voorkomen, maar daar ook al stonden voor het inplanten ervan.

de Steltkluut | 2017 | | pagina 15