De Moerspuische Watergang; ruim 30 jaar later r I - De Moerspuische Watergang - - - - - x - x - x x Teksten foto's Peter Maas De Moerspuische Watergang onder Axel heeft een lange geschiedenis achter de rug. Van oorsprong ooit een in het Zeeuws moeras gegraven watergang. Het moeten kleine bootjes geweest zijn, geladen met brokken veen die werden gestoken in de uitgestrekte veenlandschappen. Een kostbaar goedje destijds, dat werd overgeslagen op andere bootjes, op een andere watergang met een ander waterpeil bij Overslag. Op weg naar de grote stad Gent om als brandstof gebruikt te worden of om er zout uit te winnen. Gent was immers in de middeleeuwen op Londen en Parijs na, de grootste stad van noordwest Europa (Wikipedia). Later kwamen daar stormvloeden met inundaties vanuit de Westerschelde overheen. Of er kwamen oorlogsperioden, de opstand tegen de Spanjaarden in de 16e en 17e eeuw. Onder andere de forten Sint Joseph en Fort Moerspui werden opgetrokken. Tijden werden weer rustiger. Dijken werden hersteld, oevers rechtgetrokken of opgehoogd, waterstanden gereguleerd, stuwen geplaatst. En ineens zitten we in de jaren '80 van de vorige eeuw. Een illuster gezelschap van de Provincie Zeeland, toen werkend onder de naam PPD (Provinciale Planologische Dienst), bezocht het gebied. Ze hadden flora's bij, een loep, en vooral veel papier om alles te noteren wat ze tegenkwamen aan gras, boom of struik in ieder slootje, berm, akker of weiland. Er ontstond een waardevol archief. Een compleet, gebied dekkend archief van de Zeeuwse flora. Uiteindelijk is héél Zeeland op deze manier onderzocht. Deze informatie vormde een bouwsteen van waaruit het toenmalige Streekplan werd opgebouwd en later de EHS (Ecologische Hoofdstructuur) wat we nu het NNN (Natuur Netwerk Nederland noemen. Veranderingen in landschap en flora Is het niet een interessant idee om de inventarisaties van 1983 nu, bijna 35 jaar later, te herhalen? Hoe is het gebied veranderd? Welke planten kwamen toen wel voor en nu niet meer? Welke planten zijn nieuw voor het gebied? Zoals gezegd is de Moerspuische Watergang van oorsprong een door mensen gegraven watergang. We vinden er dus niet uitgebreide rietvegetaties of laag liggende weilanden zoals we wel langs allerlei kreken tegen komen. De oevers zijn steil. Hier en daar zijn percelen bos aangeplant met houtproductie als hoofddoelstelling. Tussendoor liggen percelen gras of ruigte. Alles bij elkaar vormt het landschappelijk een buitengewoon fraai geheel. Maar de streeplijsten uit 1984 laten niet heel veel andere dingen zien dan de gegevens die wij dit jaar met onze plantenwerkgroep hebben verzameld. Meest opvallend verschil is dat recent in het gebied op verschillende plaatsen natuurvriendelijke oevers zijn aangelegd. Aanvankelijk waren de plannen nog grootser en zou ook de hele waterhuishouding worden aangepast. Waterpeilen zouden worden gelijkgetrokken zodat stuwen zouden kunnen verdwijnen. Het zou ecologisch een geweldige impuls kunnen geven aan het aquatisch systeem. Vissen zouden vrij kunnen migreren en zitten we niet met smart te wachten op een eerste waarneming van een Bever of zelfs een Otter? Maar de veranderingen in het gebied zijn sindsdien dus vrij sober. Jammer genoeg zijn de sets gegevens uit 1983 en die van 2017 niet gemakkelijk met elkaar te vergelijken. Toch kunnen we aan de hand van de streeplijsten van toen en onze verzamelde gegevens via waarneming.nl toch wat in beeld krijgen. Zie hieronder voor een tabel met een aantal opvallende soorten. Daarbij wordt vooral gekeken naar de soorten die gebonden zijn aan het water of moerassige groeiplaatsen. Aarvederkruid X Beekpunge X Blauw glidkruid X Brede waterpest X Drijvend fonteinkruid X Dubbelkelk X Dwerg kroos X Gele plomp X Gele waterkers X Gevleugeld hertshooi X X Gewoon sterrenkroos Gewone engelwortel X X Grof hoornblad X X Grote egelskop X X Grote kattenstaart Grote watereppe X Grote waterweegbree X X Grote wederik X Groot moerasscherm Heen X X Hoge fijnstraal X Hoge cyperzegge X X Kantig hertshooi X X

de Steltkluut | 2017 | | pagina 10