De Moerspuische Watergang - - - - - - - - Oeverzegge X X Moerasandoorn X X Moerasspirea X Poelruit X Rode ogentroost X X Schedefonteinkruid X X Scherpe fijnstraal X Waterpunge X Watertorkruid X X Stijve watererranonkel X Waterzuring X X Witte waterlelie X Zannichellia spec. X Zeegroene zegge X X Zilte rus X Zwanenbloem X Wat opvalt nieuw In eerste instantie leek er niet zo veel verschil te zitten in de soorten die toen en de soorten die nu zijn genoteerd. Toch, bij nader inzien vallen wel wat zaken op. Sommige verschillen zijn makkelijk te verklaren. De soorten van het geslacht sterrenkroos werden destijds niet op naam gebracht, dus we weten eenvoudig niet welke sterrenkroos er toen wél voorkwam. Enkele soorten zijn betrekkelijk nieuw in onze regio en waren destijds nog nooit gezien. Daarvan zijn twee voorbeelden te noemen: Hoge fijnstraal en Dwergkroos. Opvallend is ook dat bijvoorbeeld soorten als Blauw glidkruid, Gele waterkers, Grote kattenstaart en Waterpunge nu wel en toen niet voorkwamen, terwijl we er zeker van mogen uitgaan dat, indien aanwezig, ze toen zeker zouden zijn waargenomen én genoteerd. Kennelijk gaat het echt om nieuwe vestigingen en zitten deze soorten 'in de lift'. Dat geldt ook voor een typisch Zeeuwse soort als Dubbelkelk, die we de laatste jaren steeds algemener in onze regio tegenkomen. De Zilte rus is zowat de enige soort die we kunnen noteren als nieuwkomer die gereageerd heeft op de natuurontwikkeling. Mogelijk afkomstig uit een oude zaadbank in de bodem die na afgraving van de natuurvriendelijke oever aan het licht is gekomen.

de Steltkluut | 2017 | | pagina 11