45 jaar De Knotgroep van De Steltkluut 45 jaar knotwerkgroep J in de gebieden van Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap. De kern van de werkzaamheden bestaat uit het knotten van knotwilgen. In het waterwingebied Clinge - Sint Jansteen wordt jaarlijks gewerkt aan het bestrijden van Amerikaanse vogelkers. De Knotgroep gaat ook de grens over, een vast adres is de biologische boerderij De Wassende Maan in Deinze. Naast het knotten van de wilgen wordt hier ook de haag afgezet. Via het "Project Kleine bosjes" van Stichting Landschapsbeheer Zeeland zijn diverse bosjes onder handen genomen; ongewenste exoten worden verwijderd en er wordt voor gezorgd dat er voldoende licht op de bodem valt zodat wilde planten en struiken een kans krijgen. Bijzonder is het regelmatige werkweekend in Hattem. leder jaar nemen ruim vierhonderd kinderen uit heel Nederland deel aan het Nationaal Kamp in Hattem. Om te zorgen dat dit veilig kan plaatsvinden onderhoudt de Knotgroep het terrein. Wij nodigen u op 02 december van harte uit om het 45 jarig bestaan van de Knotgroep samen met ons te vieren. Geen groot feest, maar gewoon zoals we dat altijd doen door hard te werken. En waar kunnen we dat beter doen dan daar waar de Knotgroep ooit begon, op de Steenovens in het weilandje van Alex en Co (op de hoek met de Pouckedijk). We beginnen de dag rond 9.30 uur met koffie en gebak, rond de middag lunchen we met soep en een broodje en aan het eind van de dag sluiten we af met een hapje en een drankje.Tussendoor worden de knotwilgen kaal gezet, ledereen die op welke manier dan ook ooit bij de Knotgroep betrokken is geweest en iedereen die graag eens kennis wil maken met de Knotgroep is welkom! Mocht u van plan zijn langs te komen, verzoeken wij u dit uiterlijk 25 november te laten weten via landschapsbeheer steltkluut.nl. Foto: Sandra Dobbelaar Door: Lucien Calle Bas de Maat 45 jaar geleden begon de Knotgroep van De Steltkluut in Oost Zeeuws- Vlaanderen met haar eerste werkdagen in het gehucht Steenovens in een schitterend weiland met "eeuwenoude" knotwilgen. Het was een tijd waarin een snelle schaalvergroting op het platteland werd uitgevoerd en waarbij erg veel fraaie landschappelijke elementen verloren gingen. De eerste jaren stortten de vrijwilligers zich vaak op enorme knotbomen die ook nog eens zwaar achterstallig waren. In de loop der jaren werd het takenpakket geleidelijk aan wat verbreed. Periodiek werd ook wel eens in een bosje gewerkt, hagen afgezet en fruitbomen gesnoeid. Dat zorgde voor een aangename afwisseling. Jarenlang was er een prima doorstroming vanuit de jeugdgroep. Zo vanaf begin jaren negentig vulde een grote groep jongeren, variërend in de leeftijd van 12 tot 22, hun zaterdagen met de werkzaamheden van de Knotgroep. Dit stond garant voor veel plezier en dolle streken. De jongeren waren zo fanatiek dat zij op een gegeven moment een stukje bos in het Axelse Smitschorre adopteerden van Staatsbosbeheer. Hoewel de meesten inmiddels uit het zicht verdwenen zijn, keert de Knotgroep nog jaarlijks terug naar "Het Gaaienbos" om onder andere de poelen weer vrij te zetten. De Knotgroep is tegenwoordig in diverse terreinen actief. Er wordt gewerkt bij mensen thuis, maar ook

de Steltkluut | 2017 | | pagina 13