Bijzondere waarnemingen in onze regio Bijzondere waarnemingen in de regio Nieuw in Zeeland: Teunisbloempijlstaart Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@steltkluut.nl. Dit keer een bijdrage van Nathalie De Somer over de eerste Zeeuwse waarneming van een Teunisbloempijlstaart en Bas de Maat over broedende Pijlstaarten in Saeftinghe. Door: Nathalie De Somer In België en Nederland komen slechts 18 van de wereldwijd 1050 soorten Pijlstaarten voor. In Zeeland zijn we sinds juni 2017 één Pijlstaart-soort rijker. De eerste Teunisbloempijlstaart is waargenomen op de Zeedijk ten westen van Terneuzen net boven de vloedlijn, in een groep Wilgenroosjes en dan nog wel als rups. Waardplanten Teunisbloempijlstaart heeft als waardplanten de vele soorten Teunisbloem, Wilgenroosje, Basterdwederiken Grote kattenstaart. Dit zijn alle houtige en kruidachtige gewassen die in groep voorkomen. De pijlstaarten leggen de eieren afzonderlijk of in paren op de waardplant, de rups voedt zich dan met de bladeren. Verspreiding: De soort is bij onze zuiderburen al ruimer verspreid, en in het oosten van Nederland wordt deze ook waargenomen. Veel van de pijlstaartvlinders zijn trekvlinders, leuk dat de eerste waarneming in Zeeland een rups is, en geen doortrekker. Verspreiding Nederland Bron waarneming.NL, alle historische waarnemingen tot midden 2017. Eerste waarneming in 2000, alle 126 exemplaren in 54 atlashokken. De Pijl De familienaam pijlstaart verwijst naar het pijlstaartje, een hoornachtig uitsteeksel op het uiteinde van het achterlijf van de rups. Bij de rups van de Teunisbloempijlstaart is deze gereduceerd en is op dezelfde plek nog een zwart omringde gele vlekte zien. De Teunisbloempijlstaart behoort tot de onderfamilie Macroglossinae, één van de 3 pijlstaart subfamilies en bij deze soorten is de staart op de rups vaak gereduceerd of zelfs helemaal ontbrekend. Verspreiding België Bron: waarnemingen.be, alle historische waarnemingen tot midden 2017. Eerste waarneming 1993,194 waarnemingen in 167 atlasblokken. Teunisbloempijlstaart - Proserpinus proserpina Inclusief Alle beschikbare gegevens Grid: 3000x5000* 1-2 3-3 Uaarneming.nl 27-06-2017 13:19:30 i.bhIW C OpeoSlrwlMap Contritoulo's. TM» courtesy o( Humanitarian OpenStrnclMap Team De steltkluut herfst 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 14