Bijzondere waarnemingen Pijlstaart in Saeftinghe Foto: Nathalie De Somer I Door: Bas de Maat Op 14 mei 2017 werd nabij de Gasdam in Het Verdronken Land van Saeftinghe een koppel Pijlstaarten met 6 niet vliegvlugge jongen waargenomen. Een vrouwtjes eend zwom op de bewuste ochtend met 6 jongen in een van de ondiepe plasjes langs de gasdam. In eerste instantie was er twijfel welke eendensoort het hier betrof. De vrouw verdween vrijwel direct met de jongen tussen de hogere begroeiing. Vlakbij zwom een overduidelijke man Pijlstaart. De vrouw werd eerst voor Wilde eend aangehouden, hoewel het beeld daarvan wat leek af te wijken. Nadat de vrouw met de jongen de begroeiing ingedoken was, bleef de Pijlstaart-man opvallend heen en weer zwemmen, precies daar waar de vrouw verdwenen was. Hierop ontstond het idee dat ook de vrouw wel eens een pijlstaart geweest zou kunnen zijn. Achteraf bleek dit qua beeld ook overeen te komen. Het waakgedrag van de Pijlstaart-man, zelfs nog wanneer er jongen zijn, is bekend en staat beschreven in het Handbuch der Vögel Mitteleuropas (Urs N. Glutz von Blotzheim, Kurt Bauer, Einhard Bezzel). Op basis hiervan durven we te stellen dat het hier een zeker broedgeval van Pijlstaarten moet zijn. Een niet jaarlijkse verschijning in Saeftinghe. Eerdere broedgevallen in Saeftinghe In "Vogels van Saeftinghe" (Castelijns H. Jeurissen M. Van Kerkhoven W. In prep.wordt een opsomming gemaakt van eerdere broedgevallen in Saeftinghe: In de periode 1957-1965 werden in vijf van de negen jaren broedgevallen vastgesteld door Jean Maebe en Henri van der Vloet. Het ontbreken in tussenliggende jaren betekent niet per se geen broedgeval, maar veeleer gebrek aan gegevens. Op 19 mei 1957 werd een vrouwtje met kleine jongen gezien en werden bovendien twee nesten met respectievelijk 7 en 9 eieren gevonden. Op 18 mei 1958 werd een nest met 6 eieren gevonden en werden twee alarmerende mannetjes gezien. Op 26 april 1959 werd een nest met 6 eieren gevonden en vloog een man in de omgeving. Mogelijk waren in totaal vier broedparen aanwezig. Op 22 april 1961 twee nesten met 8 en 10 eieren. Op 16 mei 1965 twee nesten met 1 en 9 eieren. In de periode 1965-2005 werden geen zekere broedgevallen meer vastgesteld. Wel werden soms nog vogels in de broedperiode gezien vooral in de periode 1975-1980 en in 1997 was er een waarschijnlijk broedgeval. Mogelijke broedgevallen vonden plaats in 1995,1996,1999 en 2000. Het gaat om waarnemingen in geschikt broedhabitat tussen de datumgrenzen. In 2006 werd een vrouwtje met jongen gezien (meer details ontbreken). Vanaf 2008 is de soort weer regelmatig als broedvogel aanwezig. In 2012 was er opnieuw een nestvondst. Er werden dat jaar ook alarmerende mannetjes en van het nest vliegende vrouwtjes gezien. Pijlstaart. Foto: Huub Bun

de Steltkluut | 2017 | | pagina 15