Slachtpartij bijen zijn voor pappa. Die worden door de dames keurig verzameld en netjes in een potje bij paps afgeleverd. Als ze dan toch dood zijn kan ik ze zonder bezwaard gemoed nog een keer goed bekijken onder de micro scoop, en zo zien welke soorten het precies zijn. Op deze manier zijn er al diverse "nieuwe" soorten voor onze tuin ontdekt. Maar voor je die kletsnatte hoopjes ellende onder de binoc kunt leggen, moeten ze na tuurlijk eerst even schoon en droog zijn. Na het spoelen worden ze dan een tijdlang op een wc papiertje gelegd, zodat het vocht er uit trekt. En zo kreeg pappie er laatst weer twee, zo te zien een tronkenbij en een wolbij. Toch maar even goed controleren. Netjes op de aanrecht op een papiertje gelegd. Een uurtje later kwam ik terug en lag er nog maar één. Was die ander misschien weggewaaid? Even rondgezocht en warempel, op de grond kroop de tronkenbij. Het dier kon nog niet vliegen, maar begon wel steeds in tensiever met de vleugels te trillen. Snel de bij opgepakt en mee naar buiten genomen, waar het vrij snel wegvloog! Dat had ik niet verwacht, ik had de beesten echt voor dood aangezien. Weer een paar uur later wilde ik de andere bij eens goed bekijken. Toen ik hem aanraakte schrok ik behoor lijk omdat het beest ineens een poot bewoog. Hij stak een poot resoluut Grote Klokjesbij, vrouwtje recht omhoog, als afweer, terwijl er verder geen beweging te zien was. Ook deze wolbij bleek nog te leven! En weer een hele poos later bleek ook dit dier weer helemaal bij kennis en in staat te zijn om weer weg te vliegen. Je vraagt je wel af hoe lang zo'n bij dan wel in het wa ter moet liggen tot die "echt" dood is. Ook interessant zou zijn om te weten hoe goed deze dieren het nog doen. Hebben ze blijvende schade of niet? Kunnen ze hun nestholletjes nog vinden, voldoende voedsel blij ven verzamelen e.d.? Misschien een idee voor een volgende keer, zo'n drenkeling even met een kleurtje merken, voordat deze de vrijheid weer krijgt. Grote wolbij, mannetje StJansklruid en Slangenkruid Pluimvoetbij, vrouwtje Bont kroonkruid

de Steltkluut | 2017 | | pagina 23