Oude eiken langs de grenskant Hakhoutstoven Tekst en foto's Lucien Calle De vleugelnoot bij het ziekenhuis van Middelburg en de linde bij Kasteel Westhove worden wel als mogelijk oudste bomen van Zeeland bestempeld. De vleugelnoot heeft een formida bele omtrek van wel ongeveer 8,54 meter, en ook de linde ziet er heel oud uit. Ze zouden best eens tussen de 200 en 300 jaar oud kunnen zijn. Maar zeker weten doen we dat niet. Ook In Zeeuws-Vlaanderen staan hele oude knoerten.Watte denken van de dikke zomereiken op de Elderschans bij Aardenburg? En de gigantische plataan in het bosje van Kloosterzande, met een omtrek van ruim 6,5 meter. Toch zijn het waarschijnlijk niet deze reuzen onder de bomen die echt het oudste zijn. Kans rijker om met deze eer te gaan strijken zijn de soms weinig opvallende hakhouteiken die op veel plekken op het dekzand langs de Belgische grens staan. Kleinschalig landschap Eeuwenlang was het landschap op het zand langs de grens heel kleinschalig. Kleine akkertjes en weilanden waren om zoomd door slootjes hagen en houtkanten. In die houtkanten stonden ook bomen, waarvan het hout door mensen werd gebruikt. De zomereiken die er stonden groeiden langzaam, maar leverden wel uitstekend hout op, dat zowel voor de bouw als voor brandhout heel geschikt was. Na het vellen van zo'n eik hoefde men geen nieuwe te planten, want overal kiemden weer vanzelf nieuwe eiken. Bovendien liepen die gevelde eiken ook steeds weer uit. Daardoor ontstonden hakhouteiken. De kleinschalige structuur is bijna geheel verloren gegaan, door schaalvergroting en bebossing. Alleen in de bossen aan de zuidzijde van Sint Jansteen is op verschillende plekken het kleinschalige karakter nog aanwezig, hoewel het landbouw kundig gebruik hier ook is verdwenen. Het is nu een natuurge bied waarbij het grootste deel ervan nog steeds doorsneden wordt door rijen van zeer oude eiken. Deze eiken zijn al heel lang niet meer afgezet. Meestal is alleen aan de dikke boom voet nog zichtbaar dat ze in vroeger perioden ooit eens zijn gekapt. Overigens staan op precies dezelfde plekken soms ook andere gehakte boomsoorten, zoals de zwarte els. Bosranden Opvallend is dat deze oudere hakhouteiken vaak langs de ran den van bossen staan. Daarbij zijn de eiken veel ouder dan de bossen. Het meeste bos zuidelijk van Sint Jansteen en Clinge Groepje uitlopers op een ondergrondse stobbe Opgaande stammen al meer dan 7 00jaar oud. Oude stobbe van zwarte els

de Steltkluut | 2017 | | pagina 4