Hakhoutstoven If Na eerste keer afzetten Na tweede keer afzetten Na derde keer afzetten Na vierde keer afzetten is ongeveer 60 jaar oud. De eiken dateren van de periode voor de bebossing en zijn dus overblijfselen van hakhoutstroken die vroeger de kleine landbouwpercelen omzoomden. Op een aantal plekken staan er ook nog solitaire oude hakhouteiken midden in het open veld. Slechts op een paar plekken zijn er blokvormige bospercelen bestaande uit eikenhakhout aanwe zig. Een fraai voorbeeld is te zien in de Varempépolder, zuide lijk van Zuiddorpe. Ontwikkeling van de stobben Nadat een eik is afgezet kan het onderste deel van de stam dat is achtergebleven weer uitlopen. Dat kan alleen aan de buiten rand, vanuit slapende knoppen. De nieuwe uitlopers komen dus in een kring te staan op wat men een stobbe noemt. In eerste instantie zal de diktegroei vooral naar buiten gericht zijn. Als bij volgende velrondes de stammen steeds laag boven de stobbe afgezet worden, kunnen de nieuwe uitlopers ook alleen aan de buitenzijde van de ring ontstaan. De kring groeit dan vooral verder naar buiten toe. De kern van de stobbe die achtergebleven is, bevat het oudste en minst vitale hout. Die begint in het midden vaak als eerste Schematische weergave van de ontwikkeling van een stobbe in te rotten. Wordt een eik heel regelmatig teruggesnoeid, dan ontstaat een mooie ronde stobbe, die van binnen niet hol hoeft te zijn. Wordt een eik pas op latere leeftijd afgezet, dan Platte tonderzwam op een oude stobbe Stobbe met de grootst gemeten binnendiameter, ruim 1,5meter! Is dit één boom of zijn het er drie De oude eiken dreigen opvergroeid te raken.

de Steltkluut | 2017 | | pagina 5