Hakhoutstoven ontstaat er veel sneller een weide kring van uitlopers, en zal de stobbe al sneller van binnenuit wegrotten. Wanneer de eik heel laag boven de grond is afgezet, en de stobbe vervolgens nog wat wegrot, is er bovengronds soms niets meer van te zien. Soms staat er alleen een groepje eiken heel dicht bij elkaar en weetje niet zeker of het verschillende kleinere eiken zijn, of dat het allemaal uitlopers zijn van één stobbe. Ze kunnen onder de grond nog allemaal aan elkaar vastzitten. Het principe is dus hetzelfde als bij knotbomen, alleen zit de knot bij het hakhout in of vlak boven de grond. En net zoals een oude knotwilg een heel dikke knot heeft, hebben de oude knoteiken een heel dikke stobbe. In een aantal bossen tussen Clinge en Zuiddorpe weten we zeker dat dergelijke heel oude stobben aanwezig zijn. Soms zijn die stobben nog heel gaaf aanwezig, soms zie je net boven de grond nog net een verbindende rand. Op andere plekken staan alle eiken in een rij alleen in groepjes van meer dan tien stammen dicht bij elkaar. Het maximale aantal goed ontwik kelde eikenstammen op zo'n stobbe die we vonden was wel veertien! Leeftijd Hoe oud de eikenstobben zijn is door een aantal zaken in te schatten. Het belangrijkste is de afmeting van die stobben zelf. Er zijn verschillende zaken die te meten zijn, zoals de bui tenomtrek van alle uitlopers op de stobben. Daarbij kan je de omtrek meten van de hele groep stammen op borsthoogte. Dat geeft soms indrukwekkende omtrekken van ruim boven de tien meter. Maar hoe spectaculair ook, dat geeft meestal wat minder precieze informatie, omdat de stammen vaak schuin naar buiten toe groeien. Veel meer informatie geeft het opmeten van de buitenomtrek van de stobbe zelf, waarbij vaak meer dan 6 meter genoteerd kan worden. Maar ook de binnendiameter, dat wil zeggen de afstand tussen de verst uiteen staande stammen. Er zijn een paar stobben waarvan de binnendiameter ruim 1,5 meter is. Die stobben hadden al een dergelijke diameter voordat de laat ste keer de overstaande bomen ervan geveld werden. Een eiken stobbe met een dergelijke diameter is echt wel oud, waarbij 200 jaar goed denkbaar is. Temeer ook omdat het zand waarop ze groeien weinig voedsel bevat, waardoor de diktegroei niet snel gaat. Daarbovenop komt de leeftijd van de erop staande nieuwe stammen. Die zijn in een aantal gevallen naar schatting al zo'n honderd jaar oud. Bij elkaar opgeteld lijkt een leeftijd van 300 jaar bij enkele van de grootste stobben haalbaar. Waardevol Vanzelfsprekend hebben de hakhouteiken cultuurhistorische waarde. Als levende getuigen uit een ver verleden zijn deze oudjes heel waardevol. Maar de bomen hebben ook natuur waarde. Ze zitten vaak vol met gaten en spleten, waarin vleer muizen en spechten kunnen verblijven. Als het hout van de stobben begint in te rotten, kunnen daar veel soorten zwam men in leven, naarst allerlei soorten kevers, vlinders en vliegen, waarvan de larven zich een weg door het hout knagen. De zeer zeldzame zweefvlieg Gevlekte gouden bladloper (Xylota xanthocnema) is bij een van de grootste van deze oudjes in het bos van St jansteen waargenomen. Vrouwtjes waren daar bezig de wondjes op de bast te inspecteren, om daar eitjes af te zetten. Gevlekte gouden bladloper inspecteert een oude eikenstobbe mf De steltkluut herfst 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 6