Moddergevecht op leven en dood Grote jager valt zilvermeeuw aan Door: Bert Van Broekhoven Alex Van Herrewege Foto's Alex Van Herrewege Wij waren op zondag 21/5/2017 in de vroege morgen samen op de trektelpost Terneuzen/Margarethapolder. Dit is zowat een vaste gewoonte geworden in de vogeltrektijd. De tweede helft van mei echter begint de intensiteit van detrekbewegingen al sterkte verminderen, want de meeste vogels zijn reeds aangekomen in hun normale broedgebieden. Dus waren we niet verrast dat er niet veel te registreren viel, en het zou eventueel onze laatste teldag van de voorjaarsperiode 2017 worden. Toch waren wij rond 8 uur plots getuige van een erg spannende waarneming. Alles begon met een opgewonden waarschuwing van Alex aan Bert: "Een Jager, een jagerdie valt een zilvermeeuw aan Vanaf dat moment waren wij ademloze toeschouwers van een echt bizarre live film. Een Grote Jager (op zichtzelf al een zeer zeldzame verschijning op de telpost) stortte zich op een volwassen zilvermeeuw. Beiden hebben ongeveer hetzelfde formaat, zodat de aanvaller toch wel voor en flinke opgave stond. Het slachtoffer trachtte tevergeefs krijsend te ontkomen, maar ze kwamen beiden terecht in de klevende modder van de slikken, niet ver van de waterlijn, zowat 200 meter verwijderd van de telpost. In deze fase waren ze beiden nog goed herkenbaar, maar dat zou al snel veranderen. Alex haastte zich onmiddellijk door het hoge natte dijkgras en over de groen- gladde oeverstenen met zijn fototoestel richting arena om plaatjes te schieten. Bert van zijn kant besloot om vanop de telpost de verdere gebeurtenissen op film vast te leggen. De Jager hakte met zijn forse snavel duchtig in op nek en kop van de zilvermeeuw. Die verweerde zich dapper door het uitdelen van rake meppen met de intussen flink bemodderde vleugels. De jager poogde zich daartegen te beschermen door telkens met zijn bek een klem te zetten op één van de meeuwenvleugels. Herhaalde malen probeerde de aanvaller zijn prooi met de kop in het slijk te duwen, alsof hij die wilde verstikken. In elk geval kon je niet zeggen dat de Grote Jager het overwicht had in het gevecht want de Zilvermeeuw was niet van plan om zich zomaar te laten overmeesteren. Beiden gebruikten hun snavel als voornaamste strijdwapen, waarbij de goed gespierde hals van de Jager zijn nut bewees. Dit spektakel ging zeker 4 a 5 minuten door zodat beide vogels totaal besmeurd en onherkenbaar werden. Ze hadden alle moeite om hun verzwaarde en kleverige vleugels nog op te tillen en raakten beiden buiten adem en zonder krachten. Af en toe kwam er een kleine pauze in de strijd, tot de Jager blijkbaar tot het besluit kwam dat hij zich in een uitzichtloze situatie gewerkt had. Hij loste zijn greep op de eveneens uitgeputte Zilvermeeuw. Maar die had toch nog de moed om de aanvaller een paar flinke pikken mee te geven als vergelding voor zijn roekeloze aanval. De Grote Jager begaf zich struikelend en strompelend naar de vloedlijn om de zware modder uit zijn veren te spoelen. Het was echt zielig om te zien hoe zo een stoer beest plots als een hulpeloos wezen moest kruipen. De Zilvermeeuw realiseerde zich dat haar aanvaller afdroop en sleepte zich zo snel als mogelijk hinkend en met een afhangende linkervleugel richting dichtstbijzijnde strekdam. Met een minachtende blik keek ze haar tegenstander nog eens na. De steltkluut herfst 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 8