Bokkenorchis IA" weer opkomt. Intussen zoeken we uit wie de beheerder is van deze groeiplaats, want deze moet de natuurwet naleven en effectief maatregelen nemen om de plant te beschermen. Het is in onze regio niet gemakkelijk om te weten te komen wie de beheerder is van een bijzonder bermpje, gelukkig zoeken de contactpersonen van het Waterschap met ons mee. Omdat het rozet van de Bokkenorchis al in januari opnieuw goed zichtbaat is, komt het beheer van de plek weer aan de orde. Er moet nu snel iets gebeuren. Nathalie regelt voor 10 april 2017 een bespreking ter plaatse met enthousiaste vertegenwoordigers van het Waterschap en de Gemeente. Volgens de beheerkalender van wilde orchidee biotopen is het belangrijk om pas na de zaadzetting en voor het opkomen van de nieuwe rozetten te maaien, dus dat zou in augustus moeten zijn in plaats van het reguliere klepelen in juni. Ook bedenken we samen dat beschermende maatregelen tegen onvoorzien maaien nuttig zijn, door het gebiedje rond het rozet af te zetten met paaltjes. Dat heeft wel als nadeel dat de groeiplaats zichtbaar wordt voor orchideeëndieven, of zoge naamde verzamelaars. De meeste wilde orchideeën overleven het uitgraven op termijn niet omdat ze sterk afhankelijk zijn van de bodemculturen en situatie op de groeiplek. Deze prak tijken komen voor, ook in onze regio. Nog diezelfde week is het geregeld door het Waterschap. De plant staat nu netjes achter een afscheiding die, zelfs in de schemering, duidelijk zichtbaar is voor als er wordt geklepeld. We hoopten dat de plant dit jaar kon groeien en bloeien en uiteindelijk zich ook zou kunnen gaan uitzaaien. En dat is perfect gelukt. Begin juni zien we dat hele berm geklepeld was, ondanks het plan dat pas in augustus uit te voeren. Dat deel van het beheer is dus nog niet op orde. De paaltjes als maatregel tegen onvoorzien maaien hebben hun nut bewezen en blijken nodig. Op termijn is het ook beter om op deze berm en de nabije omgeving "maaien en afvoeren" toe te passen in plaats van klepelen, dat is het algemene advies voor orchideeënbiotopen. Zo is er meer kans op uitbreiding van de soort in het gebiedje. Eind mei, begin juni zijn de bloemen al weer uitgebloeid. Nadat de groene peulen verdord zijn barsten ze open zodat het fijne stofzaad zich hieruit kan verspreiden. Bloem met nog opgerolde slip Bestand Bokkenorchis na klepelen voorjaar 2016 De beschermingsmaatregelen tegen maaien De bloemenkoppen gaan bijna open, eind mei De steltkluut winter 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 10