Bijzondere waarnemingen in onze regio Bijzondere waarnemingen Over toevalligheden en waar komen onze oeverpiepers in de winter nu eigenlijk vandaan? Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@ steltkluut.nl. Dit keer een bijdrage van Huub Bun over Oeverpiepers. Door: Huub Bun (tekst foto's) De Anthus spinoletta litoralis, ofwel Scandinavische oeverpieper, is een van de twee ondersoorten oeverpieper in Europa en volgens ringonderzoek ook de meest reislustige.De andere soort oeverpieper, de "Britse rotspieper" (A. s. petrosus), blijkt voornamelijk standvogel te zijn. Op 30 december 2016 had ik het zeldzame geluk een oeverpieper te spotten bij het Hellegatschor met een kleurring. Met wat moeite lukte het me een tiental foto's te nemen, waarbij op een ervan duidelijk de letters UPN op de gele ring aan de rechterpoot af te lezen waren. Om de linker poot zat een klein metalen ringetje. Een jaar eerder had ik samen Alex van Herreweghe en Joop Millenaar ook in Saeftinghe een geringde oeverpieper gezien en gefotografeerd, die bleek later een van de ringetjes verloren te hebben, zodat niet met zekerheid de herkomst te achterhalen was. Alleen, dat het een Scandinavische oeverpieper betrof, geringd aan de Franse westkust. Ik hoopte dat deze oeverpieper wel te achterhalen zou zijn.Thuisgekomen had ik direct opgezocht welke ringer verantwoordelijk was voor deze ringen.Het bleek de Noorse ringer Kjell Mork Soot uit Noorwegen te zijn, die binnen een paar uur reageerde op mijn mail. Kjell had met zijn ringmaat Ole Edvard Torland van de Sunnmore Ringing Group deze vogel geringd op 12 september 2014 als mannetje 1 KJ op Makkevika op het eiland Giske voor de westkust van Noorwegen. De vogel bleek dus minimaal 3 jaar oud en 1246 km te hebben afgelegd. Oktober 2017.Ik was weer eens op zoek naar piepers, waterpiepers en oeverpiepers die tot mijn favoriete vogels behoren en kwam heel toevallig weer eens uit bij het Hellegatschor... of niet? Wie schetst mijn grote verbazing wat ik daar tegenkwam. Jazeker alweer een geringde oeverpieper met een gele ring aan zijn poot.Met wat kunst en vliegwerk lukte het ook weer om het beestje te fotograferen en wat bleek het was weer de UPN -vogel, dezelfde vogel als vorig jaar. Hoeveel geluk kun je hebben?? Kjell reageerde weer meteen enthousiast op mijn melding en vertelde dat uit zijn onderzoek naar voren kwam dat het veel vaker voorkwam dat zijn geringde oeverpiepers en steltlopers op dezelfde plaatsen overwinterenOver plaats trouw gesproken Kjell was erg benieuwd naar de plaats waar deze vogel gebroed heeft, maar daar was helaas nog geen informatie over beschikbaar.... Even surfen opwaarneming.nl gaf aan dat ook op de Maasvlakte dit jaar op 9 oktober door Ad van Benten een door Kjelle en zijn maten geringde oeverpieper met gele ring A21 werd gezien, die een jaar eerder op 11 september 2016 ook op het eiland Giske was geringd... Over toeval gesproken Kjell wees me nog even op de volgende Noorse site waar nog veel meer informatie over het ringen te vinden is. http://sunnmoererg. wordpress.com/63 en www.ringmerking.no/cr. Ik hoop UPN nog vaker tegen te komen of een ander geringde.oeverpieper of lepelaar, brandgans....of een wintagje mag ook. Ring noStavanger 5E01658 Yellow ring with 3 black letters UPN engraved Left tarsusLeft tarsus metal. Right tibia: yellow ring engraved with three black letters UPN). :LBM:RBYN(UPN) Age/sex/biometric: M1K+ (hatched 2014 or before). Weight: 23,6g. Wing: 91 mm. Ringing date: 12.09.2014,09 hrs. Ringing locality: Makkevika (62*30'N-006*02'E) Giske, Giske, More Romsdal, Norway (Giske OS). Remarks: Caught in walk-in-trap at our wader (and Rock Pipit) ringing station. Ringers: Ole Edvard Torland Kjell Mork Soot Sunnmore Ringing Group. Met dank aan het ringteam van Kjell Mork Soot Oeverpieper UPN op 30-12-2016 Oeverpieper UPN op 29-10-20 7 7 De steltkluut winter 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 12