Insecten verkleedportljtje \^Een insecten verkleedpartijtje Tekst <S foto's: Sandra Dobbelaar Elk jaar vieren we carnaval. Dan verkleden en schmin ken we ons als dier of als iets of iemand anders. We houden de ander er mee voor de gek. Er zijn ook dieren die zich lijken te verkleden. Denk maar aan de wespspin of wespenboktor. Wat zijn ze nou eigenlijk: een spin of een wesp? Een wesp of een boktor? Dat is nou precies wat deze dieren willen. Dat je het niet weet! Wie het niet weet, die blijft er voor de zekerheid maar vanaf. Wespen smaken vies en kunnen pijnlijk steken. Een vogel leert dus snel van een wespachtig diertje af te blijven. Daar maken insecten, die als prooi eigenlijk eetbaar en ongevaarlijk zijn, gebruik van. Dieren die lijken op een ander dier, verkleden zich na tuurlijk niet. Ze zien er altijd zo uit, maar maken handig gebruik van de kleuren en signalen die dat andere dier afgeeft. Dat noemen we met een moeilijk woord mimi cry. Mimicry betekent nabootsing en dat passen ze toe om te ontsnappen aan hun bejagers. Vaak zijn ze heel fel gekleurd of geel-zwartgestreept, zodat ze sterk op Zilveren blaaskop bijen en wespen lijken. Met die vermomming schrikken ze natuurlijke belagers af. Veel soorten zweefvliegen passen mimicry toe en lijken op bijen en wespen. Deze fopbijen, fopwespen en fop- hommels zijn toch gewoon vliegen. Door hun kleurpa- tronen en beharing, vermommen ze zich als een bij, een wesp of een hommel, in de hoop dat ze zo niet worden opgegeten. De gelijkenis met een bij, wesp of hommel is vaak zo perfect, dat zelfs vele mensen zich laten foppen en bang zijn van deze vliegen. Zweefvliegen vormen een grote familie van kleine tot grote vliegen en zijn totaal ongevaarlijk. In Zeeland kennen we wel 189 soorten. Ze hebben geen angel en kunnen dus ook niet steken. We herkennen ze in het veld makkelijk door hun snelle manier van vliegen. Af en toe blijven ze gedurende lange tijd op een plaats in de lucht hangen. Zweefvliegen hebben twee vleugels, terwijl bijen, hommels en wespen er vier hebben. De meeste vliegen hebben korte voelsprieten. Maar let op: er zijn er ook die je goed weten te foppen, door hun voorpo- %-£«52

de Steltkluut | 2017 | | pagina 20