4 J muizen rondom ons huis s^Muizen rondom huis DoorLucien Calle (tekst <S foto's) Overal leven muizen. Op iedere dijk, in elke sloot of tuin. In het kippen hok, onder de haag, in het gazon, het konijnenhok en de schuur. En heb je een wat ouder huis dan kan je er zeker van zijn, ook hier komen regelmatig muizen op bezoek. Ze komen het huis binnen op allerlei manieren. Via de spouwmuur, onder de fundering door, of via een nauwe spleet onder de achterdeur. On danks dat ze bijna overal aanwezig zijn, zie je die diertjes opvallend weinig. Je moet flink je best doen om er eens een te kunnen bekijken. Soms heb je geluk en scharrelt er toch ineens een door de tuin. Zo zagen we deze herfst hier op één dag zowel de Bosmuis als de Ros se woelmuis rondhuppelen. Snel je fotocamera pakken en wat plaatjes schieten... In onze tuin, en die van opa en oma naast ons in Vogelwaarde, proberen we een beetje bij te houden welke soorten er zitten. Fons de Beijn, die op de Poonhaven woont, doet dat ook. Fons werkt daarvoor met in loopvalletjes. Nadat de muizen zijn gevangen worden ze weer netjes vrij gelaten. Soms doen we ze wel eerst even in een groot terrarium, om wat foto's te kunnen maken. Zo zie je pas goed hoe prachtig deze knaagdiertjes zijn. Vijf verschillen de soorten muizen zien we steeds terug, zowel hier als bij Fons: Bosmuis, Huismuis, Rosse woelmuis, Veldmuis en Huisspitsmuis. In dit stukje stellen we ze aan jullie voor. De Huismuis Op een dag zagen we vanuit de kamer een jong muisje over de stoep in de achtertuin lopen. Het moet wel een beetje ziek geweest zijn, want we konden er voorzichtig naartoe sluipen en wat plaatjes maken. Wat later konden we het diertje zelfs pakken. Het was inderdaad ver zwakt. We hebben de jonge muis even in een flinke bak gezet en 3 dagen lekker eten gegeven. Onze gast sterkte snel weer aan, werd helemaal levendig en kreeg weer de vrijheid. Een dag later toen we de voordeur open deden zat dezelfde muis warempel tegen die deur aan, alsof het beest weer naar binnen wilde. Onze dochter Elisa aarzelde geen moment en pakte het diertje direct op. We hebben het toch niet opnieuw onderdak geboden. Huis muizen leven zoals de naam al zegt, graag in de buurt van mensen. De Bosmuis Een echt springbeest is de bosmuis. Zelfs al heb je er een in een emmer, ze kan er zo uitspringen. Zie je er een het bospad oversteken, dan trippelen ze niet maar nemen van die grote sprongen. Zo doet het wel een beetje op een kangoeroe den ken. De bosmuis lijkt best veel op een huismuis. Net zo'n lange staart en oren. Zelfs nog sterker uitpuilen de ogen. De kleur is wel wat anders, warm bruin, met aan de onderzijde wit. De Bosmuis leeft zeker niet alleen in het bos. Ze komt overal in Jonge huismuis in de achtertuin Rosse woelmuis Net doodgereden bruine rat Huisspitsmuis Snel een foto, dan mogen de diertjes weer gaan (Veldmuisjes) Jonge bosmuis zittend op zijn flinke poten waarmee bij enorme sprongen kan maken 't stekkertje winter 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 24