Muizen rondom huis allerlei verschillende biotopen voor. In rietmoeras, in boomgaarden, akkerranden, moestuinen etc. De Veldmuis In ons gazon zitten allemaal kleine gaatjes. Als je er niet op let, valt het niet eens op. Als je goed kijkt zie je dat het gras eromheen wat is weg gegeten. Er zijn ook wat klei ne loopspoortjes. Dit zijn allemaal holletjes van veldmuizen. Dit is de enige soort die we overdag nog helemaal nooit gezien hebben. Er is echter een makkelijke truc waarmee je ze kunt aantonen. Graaf een pet- fles waarvan de onderkant er vanaf is gesneden, met de top naar bene den in de grond. Met de bovenrand precies op de hoogte van het gras. Doe wat hooi in de fles. Leg de dop er bovenop en leg daar elke dag wat voer in, zoals stukjes brood, appel en worteltjes. Dek het geheel met een plaatje af zodat de muizen die hier komen eten een beetje beschut zitten. Na enkele dagen verwennerij zijn de veldmuizen dit gewoon. Als je op een avond het dekseltje weg haalt en het voer in de petfles doet is er een grote kans dat de muizen op zoek naar het eten, in de fles vallen en er niet meer uit kunnen. De volgende morgen kan je ze mooi even bekijken en moet je natuurlijk niet vergeten om de muizen direct weer vrij te laten. De Veldmuis behoort tot de woel- muizen. Deze soorten hebben een stompe kop, korte oren en een heel korte staart. De veldmuis is wat geelbruin gekleurd. Dat er soms erg veel veldmuizen in de tuin zitten is fijn voor de uilen die hier op af komen. We konden hier zelfs drie soorten uilen zien: Kerkuil, Ransuil en Steenuil! De Rosse woelmuis Zoals de naam al zegt hoort deze ook tot de woelmuizen. In verge lijking met de veldmuis heeft deze soort een wat langere staart en de oren steken iets verder uit de vacht. En ook al hoorbaar in de naam, de Rosse woelmuis heeft een warm bruine of zelfs wat rossige kleur. Deze muis houdt niet van grote open grasvlaktes. Ze woont graag onder wat struiken of bomen. Wat ook af wijkt van de andere woelmuizen, de Rosse deinst er niet voor terug om een stukje in een boom te klimmen. Ze zijn zelfs wel eens aan te tref fen in nestkastjes, die voor vogels opgehangen worden. De Huisspitsmuis Toen we deze zomer in de tuin aan het werk waren en een bloempot van zijn plaats af tilden, zat daar een heel nestje huisspitsmuizen onder. De muisjes vluchtten direct weg, mama voorop en alle kleintjes er achteraan! Spitsmuizen zijn eigenlijk geen echte muizen. Het zijn geen knaag dieren maar insecteneters. Bekijk de vorm van de kop maar eens op de foto hieronder. Die lijkt wel wat op een egel! En dat is niet zo gek, want de spitsmuizen zijn in de verte familie van de egel. Naast allerlei insecten worden ook wormen graag gegeten. Als de spitsmuizen ruzie maken (en dat doen ze best vaak) kan je hun schelle en hoge gepiep goed horen. De huismuis heeft een lange staart, iange oren en iets uitpuilende ogen. De vacht is grijzig maar er zitten vaak ook zwarte en grijze haren tussen

de Steltkluut | 2017 | | pagina 25