4 Rotte Kreek kleine karekiet, maar ook eerder toegenomen soorten als bos- rietzanger, grasmus, tuinfluiter, zwartkop gingen achteruit. De akkervogels deden het wisselend zoals de veldleeuwerik, die nu ook hier de landelijk dalende trend gaat volgen, evenals de al eerder afgenomen kievit en de scholekster. Lichte toename was er wel van gele kwikstaart en graspieper. Bij de eenden zien we echter ook wel een lichte toename van de kuifeend en krakeend. Rotte kreek Vooral voor de weidevogels bleek het vernieuwde biotoop bij de Rotte kreek aantrekkelijk. De weidevogels gaan landelijk achteruit wat ook hier wel te zien is bij de aantallen kievit en scholekster, maar gelukkig nog niet bij de enkele paren ture luur en grutto, die het nieuwe natuurgebiedje ontdekten. Een late vestiging van kluut kon uiteindelijk in 2016 niet bevestigd worden ondanks dat baltsende paartjes werden gezien, maar in 2017 werden bij de Rotte kreek 2 paar broedende kluten gezien. Een van de paartjes had minimaal 1 jong. Hopelijk is het niet het laatste jaar. Ook bij scholekster en kievit werden jongen waargenomen en mogelijk heeft de grutto het ook tot de vroege jongenfase gered, gegeven de staat van alarmeren. In 2017 werden bij de Rotte kreek ook enkele weken 3 baltsen de kleine plevieren gezien, waarvoor uiteindelijk helaas geen territorium binnen de datumgrenzen voor BMP kon worden genoteerd. De droogte in het gebied tijdens de vroege jongen fase van de steltlopers heeft uiteraard niet bijgedragen aan het broedsucces. Verder was er bij de Rotte kreek wel een toename van het aantal grauwe ganzen en krakeenden in 2017. Van de rietvogels is vooral de rietzanger toegenomen en ook de blauwborst zit weer in de lift. Een nieuwkomer is naast de kluut ook de cettis-zanger, die nu zeker broedt (jongen waargenomen), een soort die in de regio ook weer toeneemt. Zie ook de waarnemingen bij het Groot-Ei land, Margarethapolder en Gat van Pinte. Een andere nieuwko mer is de mandarijneend: een mannetje en vrouwtje werden afzonderlijk tijdens het broedseizoen waargenomen, waarbij het vrouwtje knorrend wegvloog. Een mogelijk territorium kon worden genoteerd. Snor, baardman en sprinkhaanzanger bleven met 1 paar aanwezig, maar zorgelijk is de al eerder ge noemde sterke afname van kleine karekiet, rietgors en bosriet- zanger. Ook de koekoek neemt af. Vergelijking van de gegevens met die van de Vlaamse Kreek in de Nieuw Kieldrechtpolder laten een soortgelijk beeld zien van de soorten die afnemen en welke toenemen. Vooral daar ook de wilde eend, slobeend en grauwe gans die afnemen en ook afname van de kleine karekiet, de bosrietzanger en de rietgors. Interessant te melden is nog een territorium van tapuit in 2015 op de kapvlakte van het voormalige Zestigvoetbosje in een konijnenpijp onder een houtstronk. Mannetje en vrouwtje vertoonden territoriaal gedrag, maar helaas werd het terri torium vroegtijdig verlaten. In 2016 en 2017 is de kapvlakte begroeid met brandnetels (grote- en kleine brandnetel) en gewone klit. Verder is er aanplant van struikjes en boompjes. Het broedbiotoop voor de tapuit is enigszins verdwenen, al is tijdens de voorjaarstrek de tapuit daar nog altijd een vaste gast met 1 - 3 exemplaren. In 2016 was er weer eens een territori um van ijsvogel, die vlakbij een vissersstekje een broedholte had. De plaatselijke visvereniging ontdekte dit en had maatre gelen genomen om verstoring tegen te gaan. Er werden geen juvenielen waargenomen Samengevat: Duidelijk waarneembaar is de aantrekkingskracht van het nieuwe natuurgebiedje bij de Rotte kreek wat extra weidevogels trekt o.a. kluut, grutto, kievit, kleine plevier en veldleeuwerik, maar ook grauwe gans, Nijlgans en Canadese gans en krakeend. Dat hier uitwisseling plaatsvindt met de kre ken rondom is duidelijk. O.a voor grutto, grauwe gans en meer koet. Ook is het een interessant doortrekgebied voor steltlo pers: groenpootruiter, bosruiter, witgat en oeverloper werden regelmatig waargenomen in het voorjaar. Maar ook regelmatig

de Steltkluut | 2017 | | pagina 5