«rC vu BMP Kieldrechtpolders o Vi v aanwezig was de aalscholver zelfs tijdens het broedseizoen, evenals de grote zilverreiger. Nu maar hopen dat de genomen beheersimpuls een vervolgtraject kent, zodat we het gebied voor nog verdere achteruitgang kunnen behoeden. Oorzaken De sterke afname van wilde eend, slobeend en bergeend blijft een raadsel, maar volgt ook deels de landelijke trend. De po pulatie grauwe ganzen lijkt nu te zijn gestabiliseerd. Dat alleen de toegenomen aantallen vossen hier vooral de oorzaak van zijn kon niet worden aangetoond. Een toename van het aantal vossenkeutels was waarneembaar maar prooiresten van wilde eend en/ of grauwe gans werden niet gevonden, echter wel eieren van scholekster en kievit en resten van haas. Andere factoren spelen misschien een rol zoals het beschik bare voedselaanbod, waterkwaliteit, broedsucces en aanwe zigheid andere predatoren. De afname van deze soorten staat in lichte mate in contrast met de lichte toename van kuifeend en krakeend. Ook de afname van rietvogels zoals de rietgors en kleine karekiet is verassend te noemen terwijl rietzanger en blauwborst licht toenemen. Mogelijk heeft dit te maken met biotoopverlies? Er is sprake van sterke verlanding en verdro ging van de kreken. Ook voor de bruine kiekendief blijkt dit ongunstig te zijn. Het blijft echter gissen naar de werkelijke oorzaken... Insecten en zoogdieren Licht positief te melden is bovendien dat de bloemrijke akker randen aantrekkelijk blijven voor o.a. fazant, patrijs en kwartel. De enige overgebleven patrijs in 2016 zat in een akkerrand, evenals de enige kwartel in 2017. Bovendien zijn ze positief voor een andere bedreigde soortengroep namelijk de insec ten, in het bijzonder de bijen en hommels. Verder is nog te melden een toename van het aantal konijnen op de kapvlakte (interessant voor bergeend en tapuit) en de aanwezigheid van reeën in het gebied. Verder zijn er diverse libellensoorten waar te nemen waaronder drie soorten heidelibellen: bruinrode-, steenrode- en bloedrode heidelibel, verder gewone oeverlibel, lantaarntje, houtpantserjuffer, grote keizerlibel, de viervlekli- bel, grote roodoogjuffer en ook eenmaal waargenomen de glassnijder. Een uitgebreider onderzoek naar libellen staat nog op mijn to-do-lijstje. Dat de natuurwaarden in dit mooie krekengebied echter onder druk staan is duidelijk. Hopelijk is het nog niet te laat en kunnen we nog lang blijven genieten van de natuur bij deze kreken. In de tabel bij dit artikel zijn de belangrijkste broed resultaten samengevat weergegeven. Literatuur: Rapport in voorbereiding over de inventarisaties in de Kield rechtpolders Broedvogels van het Vlaamse Krekengebied ten oosten van Hulst in de steltkluut van februari 2008 Boerenlandvogels in de Kieldrechtpolders vijf jaar later in de steltkluut van maart 2012 Natuurbeheerplan Zeeland/Natuurcompensatie Wester- schelde: titel: Natuurherstel kreken Kieldrechtpoldersvan de Werkgroep Natuurontwikkeling, Mei 2008 Rapportnr. wno08/69 Predatie bij weidevogels Sovon rapport 2005-11 W.Teunissen et al. c Tapuit bij nest De steltkluut winter 201

de Steltkluut | 2017 | | pagina 6