Gallen determineren Plantengallen determineren Tekst foto: Ria van Minnen Bij een van mijn wandelingen door de Braakman kwam ik een prachtig kunstwerkje tegen aan een rozenstruik, het leek mij een gal. Een gal is een woekering van plantweefsel die meestal ontstaat doordat bepaalde insecten, zoals muggen, wespen, vliegen, luizen of mijten, eitjes in de plant leggen. Ook door schimmels en planten kan een gal ontstaan. Uit deze gal was duidelijk een beestje gekropen, maar welk? De gallenzoeker op Waarneming.nl (https://waarneming.nl/ gallen_zoeker.php) bood uitkomst. Om de gallenzoeker te gebruiken, hoefje alleen in te vullen op welke gastheer of waardplant de gal zit. Je krijgt dan een mooi overzicht met foto's van verschillende gallen die je op de betreffende plant zou kunnen aantreffen. Voor plantensoort Roos spec, kreeg ik direct meer dan 10 mogelijkheden. De gal van de kennelijk tamelijk zeldzame Rozenknolgalwesp (Diplolepis mayri) vertoonde de meeste gelijkenis, alleen op de foto's op de website verkeerde de gal duidelijk wel in een eerder stadium. Op een van de foto's was deze gal namelijk prachtig felrood, met stekelachtige haren. Op een andere foto was deze gal al helemaal bruin, maar nog wel flink stekelig.'Mijn gal'was wel erg blank. Wellicht door weer en wind wat versleten? Je zag nog wel wat stekels. Ik heb mijn vondst met foto ingevoerd als waarneming en het duurde niet lang voordat er een groen vinkje bij stond! Dus inderdaad: uit dit mooie galletje zijn Rozenknolgalwespen gekomen! Op Waarneming.nl zijn ze heel blij als ze hun fotocollectie kun nen aanvullen om zo ook weer andere mensen te helpen met het determineren van gallen. Dus zie je een mooi exemplaar, maak dan zeker een foto en zet'm op Waarneming.nl! Handige info: www.plantengallen.com De site voor plantengallen bestude rend Nederland www.bladmineerders.nl/gallen/gallenlijst.htm Gallenboek, W.M. Docters van Leeuwen, Herzien en bewerkt door Hans C. Roskam, KNNV, 4e druk, 2009 Veldgids plantengallen (2e druk), voor 15.- heb je 'm thuis, bestellen bij r.j.koops@gmail.com Rozenknolgalwesp eltkluut winter 2017

de Steltkluut | 2017 | | pagina 8