De eerste Neuzense Bokkenorchis Bokkenorchis 7» Tekst foto's: Bert van Broekhoven en Nathalie De Somer In juni 2016 vindt Bert nabij Terneuzen tijdens een inventari satieronde een opvallende grote bloeiende plant die hij eerst niet kan thuisbrengen. Aan de hand van de eigen foto's en foto's op waarneming.nl brengt hij de soort op naam. Het blijkt de zeer zeldzame Bokkenorchis. Deze vindplaats is nog hele maal niet bekend. In heel Zeeuws-Vlaanderen zijn er slechts enkele vindplaatsen van de Bokkenorchis. Op één van die vind plaatsen staat al jarenlang de grootste groep Bokkenorchissen van Nederland. Met het beheer van die plek gaat het helaas regelmatig mis. Ook dit jaar werd weer een deel geklepeld en gelijk gemaakt met de grond. De Bokkenorchis is een plant waar we zuinig op moeten zijn. Deze wilde orchidee is wettelijk beschermd volgens de nieuwe Natuurwet die per begin 2017 van kracht werd. Deze bescherming geldt overigens niet meer voor alle wilde orchideeënsoorten in de regio. Uiteraard wordt de vondst gemeld bij Nathalie en Peter Mei- ninger en geregistreerd op waarneming.nl. We hebben het nog over het maaibeheer, maar jammer genoeg is de plant twee weken later al weggeklepeld. We zijn te laat met het informe ren van de beheerder en het regelen van de bescherming. Gelukkig is de Bokkenorchis een plant die vele jaren oud wordt, de ondergrondse delen blijken onbeschadigd. De daar opvolgende maanden houden we goed in de gaten of de plant Rozet weer zichtbaar

de Steltkluut | 2017 | | pagina 9