flesten \^N esteri Nesten Tekst: Sandra hobbelaar Foto 's: Sandra hobbelaar en Lucien Calle Als het lente is bouwen veel vogels een nest. Het is eigenlijk heel leuk om te kijken naar nesten. In de winter is dat een stuk makkelijker, omdat dan de bomen en struiken geen bladeren hebben. Maar in de lente, als de blaadjes nog moe ten groeien, kan het ook prima. Je kunt aan de vogels zien, waar er een nest wordt gebouwd. Tak jes, grasjes of zelfs haar van een schaap of hond nemen ze in hun snavel mee om te bouwen. Vogels zijn echte architecten. Ze bouwen de meest verschillende soorten nesten. In bomen, ge bouwen of oeverwanden en zelfs drijvend op het water. Sommige maken er hele kunstwerken van. be buidelmees bijvoorbeeld. Die maakt een buideltje dat aan een tak hangt met een invlieg gaatje er in. Weidevogels houden het juist eenvoudig met vaak alleen een kuiltje in het gras. Uilen maken zelfs helemaal geen nest. Ransuilen gebruiken soms oude nesten van kraaien. Kerkuilen maken er een rommeltje van. Tussen de braak- ballen en etensresten groeien de jongen op. De meeste vogels houden hun nestje heel schoon. Als een jong van bijvoorbeeld een zwaluw poept, ruimen vader en moeder dat op. Vies? Helemaal niet, want de jongen poepen vaak in een soort zakje, een vlies. Dat pakt makkelijk vast en zo wordt het geen smeerboel in het nest. Nesten zijn niet alleen bedoeld om eieren in te leggen en jongen in groot te brengen. Ze zijn ook be langrijk voor het sociale leven van de vogel, zoals bij de paarvorming. Winterkoninkjes bijvoorbeeld, bou wen meerdere nesten. Het vrouw tje mag het mooiste nest uitkiezen. Als het vrouwtje dan op eieren zit te broeden, probeert het manne tje een ander vrouwtje te lokken in een van de andere nesten. Als mannetje en vrouwtje Turkse tortel elkaar hebben gevonden, bouwen ze samen het nest. Nou ja, nest... Het is vaak niet meer dan een stapeltje losse takjes. Het broedsel mislukt regelmatig. Soms valt het gammele nest met eieren en/of kuikens uit de boom of waait weg. Er zijn ook vogels die met meerdere paren bij elkaar broeden. Dat noemen we koloniebroeders. Aalscholvers, kauwen, zwaluwen of reigers broeden meestal in de buurt van hun soortgenoten. Het bouwen van een nest is bij veel soorten vogels niet iets voor het mannetje of vrouwtje alleen. Sa men bouwen ze er soms dagenlang aan. Takken, strootjes, modder en zelfs touwtjes of stukjes plastic worden gebruikt. Kijk maar eens rond in de tuin of in de bomen of bosjes bij school. Je zult er snel een aantal vinden en zien dat er veel verschil zit in de manier waar op ze gemaakt zijn. Aalschjlerki lèn jonge heggemus in een nestje bonte specht Het nest van een meerkoet f stek kerfje len te 2018

de Steltkluut | 2018 | | pagina 13