Zachtroze pareltjes in het water Bijzondere waarnemingen in onze regio O Waterviolier 4 Bijzondere waarnemingen y 4 Kleine Burgemeester Tekst en Foto's: Peter Maas Er zijn maar een paar kleine plekjes waar je deze plant héél af en toe kunt zien, maar ze behoort tot de absolute pareltjes van onze moerasflora: Waterviolier. Niet alleen vanwege de prachtig zachtroze gekleurde bloemen, maar ook vanwege de bijzondere groeiomstandigheden die deze soort aangeeft. In Zeeland is Waterviolier beperkt tot een smalle strook langs de grenskant met België. Daar waar het oude, kalkarme zand aan de oppervlakte ligt dat daar tijdens het Laat-Pleistoceen, zo'n 10.000 jaar geleden is afgezet. In de sloten, welen en kreken stroomt zoet water en daarmee wijkt dit landschap sterk af van de rest van Zeeland. Maar er is nóg een factor van belang en dat is kwel. Op hoogtekaarten kun je zien dat er net over de grens in Vlaanderen een aantal dekzandruggen zijn die net een paar meter hoger liggen dan de sloten bij ons. En dat zijn omstandigheden waarbij kwelstromen kunnen ontstaan. Regenwater dat op de hooggelegen zandruggen valt, zakt weg in de bodem en kan elders weer aan de oppervlakte komen. In de reis die dit water aflegt door de grondlagen worden allerlei mineralen opgenomen waardoor dit kwelwater een bijzondere samenstelling krijgt. Kwelwater kan rijk zijn aan kalk en ijzer. Kwel kan heel lokaal optreden of juist over grotere afstanden en is vaak te herkennen aan een dun olie-achtig vliesje op het water of aan de bruinkleuring in het water door het roesten van het ijzer in het water. Wil je deze prachtige plant een keer vinden dan moetje dus op dit soort plaatsen gaan zoeken. Je vindt ze in de omgeving van Clinge, Sint Jansteen of Heikant. Mogelijk ook nog ergens ten zuiden van Sint Kruis en Aardenburg in West Zeeuws Vlaande ren. De plant bloeit in de tweede helft van de lente, van mei tot in juni. Ze hebben opvallende bloemen aan een rechtopstaan de bloeistengel. De kroonbladen zijn lichtlila tot soms bijna wit en de keel van deze kroonbladen is donkergeel van kleur. Een bijzondere combinatie. Maar ook zonder bloemen is de Waterviolier wel herkenbaar. De bladeren hebben kamvormig, fijnverdeelde slippen en kunnen soms matten vormen op de slootbodem wanneer de waterstand is gezakt. Waterviolier groeit in gezelschap van onder meer Fijne waterranonkel, sterrenkroos, Grote waterweegbree of Tenger fonteinkruid. Verder zoeken in de omgeving levert wellicht vondsten op van Schildereprijs, Melkeppe of Moerashertshooi. Het zijn planten die wat Zeeland betreft vrijwel exclusief Zeeuws-Vlaams zijn. Groeilocatie Heikant Waterviolier De stelt kluut lente 2018 Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@ steltkluut.nl. Dit keer een bijdrage van Rob Remmerts over de Kleine Burgemeester op de slaapplaats in de Autrichepolder. Johnny du Burck en Eveline D'hoore vertellen over de Zeearend in de Putting. Henk Castelijns legt uit waarom het goed nieuws is dat er steeds minder Roodkeelduikers opduiken en waarom we blij moeten zijn met een dode Slechtvalk. Tot slot werpt Marian Sponselee een kritische blik op de vogelaars die naar de Strandleeuwerik bij het Magere Merrieschor kwamen en sluit af met een flamingo in de Putting. Door: Rob Remmerts Na jaren met een Ganzenvirus te zijn besmet, (tellen, verza melen, verslaan en statistiekjes) lukte het er vrij van te komen. Alleen ganzen met halsbanden blijven mij fascineren. Een halsband moet worden afgelezen, eerder ga ik niet naar huis. Ik had wel zin in een andere uitdaging. Meeuwen! Die hebben geen halsbanden, zijn vrijwel overal te treffen en zelf kom ik ook nog eens ergens anders dan in de ganzenpolders. Zijn ze makkelijk? In tegendeel, rete moeilijk. Maar de trefkans is su per hier in Zeeuws Vlaanderen. Grote aantallen en veel soorten. Eerst heb ik"Gulls of Europe, Asia en North America"aange schaft, een paar avonden studeren en dan het veld in. Probe ren foto's te maken en dan op waarneming.nl. Het leuke van een foto is datje commentaar kan krijgen als de determinatie niet goed is. Wanneer ik van Merijn Loeve een correctie krijg dan voel ik mij vereerd. Thomas Luiten weet ook veel. Enkele vraagbaken zijn prettig. Ontzettend leerzaam als je durft een foute determinatie te plaatsen. En gaande weg word je steeds beter. Een uitstapje naar oost of zuid Europa is ook leerzaam. Maar ook dichterbij; Brouwersdam, Westkapelse zeedijk, of de vuilstort in de Koegors. Op zoek naar grote groepen en zo mogelijk de zon in de rug. Zo was ik zaterdag 20 januari 2018 omstreeks 16.00 uur bij het natuurgebied Autriche I (zo noem ik het maar), vlak bij het betonnen kijkpunt. Ik durfde er niet naar toe te lopen want enkele honderden meeuwen zaten daar al en die zouden zeker vertrekken als ik verder het gebied in zou lopen. Al meerdere jaren slapen hier in de winter enkele duizenden meeuwen. Ik heb nu vier weken een Kowa TSN838 met 25x tot 60x objectief en die doet het uitstekend bij schemer. Waar ik mijn oude Op- tolyt voor zou thuis laten, ga ik met de Kowa op pad. Wat een verschil! Ik was even aan het scannen en mijn oog viel op een licht gekleurde meeuw. Qua grootte tussen een Zilvermeeuw en een Stormmeeuw maar het kleed was vuil wit zonder een enkel spoor van een donkere staartpen of slagpen. Is dit een leucistische of albinistische meeuw? Nee, toch niet. Ik zag de vogel opvliegen en tussen de meeuwen verdwijnen. Te kort gezien om zeker te zijn. Ik durfde nog niet naar m'n vogelma tjes te appen. Het duur een uur om het beest terug te vinden, het begon al te schemeren. De bruine vlekjes op de dekveren en de lichte mantel, lichte slagpennen, de grootte, het hoge voorhoofd en de donkere snavel gaf voldoende zekerheid voor een eerste winter Kleine Burgemeester. Jens Bokelaar was bij toeval aan komen lopen."Ik heb een Kleine Burgemeester, wil je hem zien?" Jens, keek maar kon hem niet vinden. Was dat ding nu weer opgevlogen? Weer kwijt! Hup op de app, naar Luc Bekaert, die woont in de buurt en komt meestal meteen. Binnen 15 minuten stond hij er, zich verontschuldigend dat hij aan het koken was en dat het zo lang duurde. Maar het lukte niet meer om het beest terug te vinden. Jammer. Het werd inmiddels donker, naar huis dan maar. Zondag 21-1 waren we beiden weer present. Henk Nijskens ook. Maar het lukte niet om 'hem'terug te vinden tussen 3000 meeuwen. Luc stond er maandag ochtend opnieuw zonder resultaat. Meeuwen gaan namelijk vroeg op pad, voordat het licht is. Vrijdag 26-1 present, om drie uur 's middag was het bewolkt maar vrijwel windstil. Luc kwam half vier. Beetje ouwehoeren en intussen speurend rond kijken, één oog in de scoop en de ander halfopen voor wat voorbij komt. Slechtvalk schuin achter ons in de tv mast op 400 meter. "Blijf daar maar zitten, blijft het hier rustig". Na twee uur meeuwen kijken riep Luc "Ik heb h'm". Yesss. Volgende opgave, 'hoe leg je uit waar die zit tussen die duizenden meeuwen'. Maar dat duurde geluk- Kleine Burgemeester (Larus glaucoides) Westkapelle22-12-2017 Foto: Henk Nijskens

de Steltkluut | 2018 | | pagina 5