O Bijzondere waarnemingen olieverontreiniging op zee. Vroeger nam men het niet zo nou en werd er veelvuldig olie op zee geloosd, zie bijvoorbeeld http://www.vliz.be/ vleet/content-vleet.php?id=4343&. Tot 1999 was het lozen van olie bij het schoonspoelen van tankertanks en het lozen van vervuild ballastwater toegestaan, daarna niet meer. Geen wonder dat er sindsdien veel minder Roodkeelduikers in Zeeuws-Vlaande- ren worden gezien. Dat is een gunstig teken en daarom iets om blij van te worden. O ja, een met olie besmeurde Rood- keelduiker heeft een lekkend veren- pak en is daarom vrijwel zeker ten dode opgeschreven. De koningin is dood, leve de koningin! Door: Henk Castelijns Dit verhaal heeft niets met Mathilde of Maxima van doen, maar gaat over het Slechtvalkenpaar van Axel die door sommigen van een koninklijke naam zijn voorzien. Zelf houd ik niet van het vermenselijken van vogels, maar iedereen zijn ding. In de zomer van 2009 vestigde zich een Slechtvalkenpaar op de watertoren van Axel. In 2004 was daar op 55 meter hoog te een nestkast geplaatst waarin vanaf 2010 werd gebroed. Aan de hand van de ringen is vastgesteld dat het vrouwtje afkomstig was van Rheinland Pfalz en in 2005 of eerder is geboren. De herkomst van het mannetje is niet bekend, hij draagt geen ring. In 2011 werd bij de nestkast een webcam geplaatst. Dat levert mooie beelden en een schat aan informatie op. Nadeel is dat de vogels meteen publiek bezit zijn. Dat heeft een paar keer tot gedoe geleid. Roodkeelduiker Shetland 2007 Foto: Henk Castelijns Slechtvalk Axel Foto: Dennie Vercruijsse In onderstaande tabel zijn de broedresultaten van het paar samengevat. Uit de tabel valt af te leiden dat er de laatste jaren steeds later met broeden werd begonnen; de leginter- val steeds groter werd (dit is de tijd tussen het leggen van twee eieren) en het broedsucces afnam. De Duitse dame had duidelijk haar langste tijd gehad. Dat bleek ook wel, want sinds het najaar van 2017 is ze niet meer terug gezien. Gelukkig is er Bijzondere waarnemingen mi sinds eind januari een nieuw vrouwtje. Hopelijk is het een jon ge meid. Dat zou namelijk de kans op een succesvol broedsel sterk vergroten. De Duitse is waarschijnlijk niet meer. Vandaar de titel van dit stukje;"De koningin is dood, leve de koningin". Uit een foto van Dennie Vercruijsse blijkt dat ook het nieuwe vrouwtje geringd is. Ze draagt twee ringen waarvan de linker waarschijnlijk een grijze kleurring. Dat zou betekenen dat ze in Nederland is geboren. Het zal hopelijk niet lang meer duren voor de code (drie symbolen) op deze ring wordt afgelezen. Dan is meteen bekend waar en wanneer ze is geboren. De strandleeuwerik en flamingo; Door: Marian Sponselee Strandleeuwerik in het Magere Merrieschor Op 16 december 2017 deden we een hoogwatertelling bij het Magere Merrieschor. Van de verschillende piepers die we zagen maakte ik foto's omdat het lastig blijft om de verschillen tussen gras-, oever- en waterpieper snel en goed te maken. Vrij dicht bij ons zat weer een pieper met z'n rug naar ons toe. Direct viel wel op dat hij meer kleur had dan de voorgaande exemplaren. Na een paar foto's draaide hij zich om en werden we zeer aangenaam verrast. Een geel koppie met een zwart zorro-maskertje. Geweldig mooi. Alleen nog maar in de vogelgidsen gezien, dit was dus een strandleeuwerik. Aan de vele reacties op onze melding bleek dat het voor velen een soort is die ze nog nooit live gezien hadden. Natuurlijk gun je het iedereen om van dit pareltje te genieten. Jammer dat er weinig rekening mee gehouden werd dat hij op een hoogwatervluchtplaats zat. Met laag water gaan kijken is geen probleem, maar tijdens hoogwater jaag je bijna alle rustende vogels weer op. Helaas ook dat de soortenjagers niet verder keken dan de strandleeuwerik en alle andere mooie en zeker niet zo alge meen voorkomende vogels, zoals middelste zaagbek, rotgans, smelleken, roodkeelduiker en ijsduiker niet eens een blik waardig gunden. Flamingo in de Putting Half december 2017 zagen we plots een flamingo tussen de ganzen. Heel apart zo'n grote roze vogel tussen de zwart witte brandganzen. En groot ook. Omdat hij zo mooi op kleur was ging ik ervan uit dat het een ontsnapt exemplaar zou zijn. De ringen die hij aan had kon den we vrij gemakkelijk aflezen. Via de vogelwerkgroepleden kwamen we er al snel achter dat hij gemeld kon worden bij JoopTreep. Het antwoord op onze melding hadden we dezelfde dag nog. Zeker geen ontsnapte vogel, maar eentje die geboren is in 2016 in het Zwillbrocker Venn net over de grens bij Zwolle. Daar is al jaren een broedkolonie bestaande uit verschillende soorten flamingo's. Deze kunnen onderling kruisen. We kregen ook een lijstje met eerdere waarnemingen zodat je mooi ziet waar hij allemaal geweest is zoals in de Grevelin- gen, Oostende, Cadzand en Nieuwvliet. Ook kreeg ik van een andere flamingo de gegevens van Joop. Daaruit blijkt dat een in Duitsland geboren jong wat nog nooit in brak- of zeewater geweest is toch mooi op kleur blijft. Daarmee is dus het idee dat ze garnalen nodig hebben voor hun kleur ontkracht. Een ander leuk toeval dat op het moment van de waarne mingen in de Putting ook 2 flamingo's gezien werden in een voortuin vlak bij het gebied. De daar geboren tweeling is dus waarschijnlijk door de flamingo gebracht. Voor wie een keer naar de in de Grevelingen overwinterende flamingo's wilt gaan kijken nog de tip dat ze vaak bij het ha ventje van Battenoord met tientallen te zien zijn. De Slechtvalken van Axel bij de nestkast op de watertoren. Foto: Dennie Vercruijsse Strandleeuwerik Foto: Bert van Broekhoven Jaar Eerste ei Leginterval in uren tussen Aantal Opmerking ei1 en 2 ei 2 en 3 ei 3 en 4 eieren geboren uitgevl geringd 2009 Vestiging vrouw in juni en man in augustus. 2010 11-mrt-10 3 3 3 3 Na broedseizoen 2010 webcam geplaatst. 2011 01-mrt-11 53-64 36-59 56 4 4 4 4 2012 0 0 0 0 Geen eileg door gedoe met minimaal drie andere Slechtvalkea 2013 03-mrt-13 54 54 56 4 2 2 2 2014 24-feb-14 55 56 56 4 3 3 3 2015 06-mrt-15 65 67 57 4 2 1 2 Tweede jong doodgegaan na 19 dagen. 2016 04-mrt-16 158 138 3 0 0 0 Eieren niet uitgekomen. Er is 76 dagen gebroed, normaal is 37-40 dagen. 2017 13-mrt-17 189 256 2 1 0 0 Jong binnen één dag gestorven. De steltkluut lente 2018

de Steltkluut | 2018 | | pagina 7