Uitnodiging Voorjaarsvergadering dinsdag 10 april De Mopsvleermuis in Oost Zeeuws-Vlaanderen Laatste nachtvlinderval van Joop de Bakker en Eddy Taelman in de bossen van het water wingebied Clinge en St. Jansteen O if Laatste nachtvlinderval Door: Jaap Verhelst Op woensdag 1 november 2017 was Eddy voor de allerlaatste maal voor het nachtvlinderonderzoek naar het Clingse bos ge togen om daar de lamp van de val te ontsteken. De volgende dag werden Joop en Eddy op verrassende wijze ontvangen bij de boshut van Clinge. Joop en Eddy waren samen met Eddy Vermandei de op richters van de insectenwerkgroep van de Steltkluut in april 1986, de eerste Zeeuwse vlinderwerkgroep. Dat jaar was de voorlopige atlas van de Nederlandse dagvlinders verschenen. Zeeuws-Vlaanderen was toen nog een geheel blanco gebied en de Universiteit van Wageningen had lokale natuurvereni- gingen gevraagd om onderzoek te doen naar dagvlinders. In 2006 is de werkgroep zich toe gaan toeleggen op nacht vlinders. Joop en Joop Rijnders volgden daarvoor een cursus van Natuurpunt over nachtvlinders in Sint Niklaas. Ze werkten mee aan het nachtvlinderonderzoek in Zeeland. Wisselend in Sint Jansteen, Kapellebrug en Clinge heeft er de afgelopen 10 jaar nachtvlinderonderzoek plaatsgevonden. Daarnaast is er ook veel gepubliceerd in kranten en tijdschriften en is er meegewerkt aan het recent verschenen boek Nachtvlinders in Zeeland (Fauna Zeelandica deel VIII). Het 10 jarig onderzoek heeft heel wat informatie opgeleverd. Van de 324 keer dat een val is geplaatst is 2 maal niets aange troffen. Het onderzoek levert gedegen resultaat op, bijvoor beeld dat je met 1 jaar onderzoek niet alle soorten zal waarne men. Per jaar werden zo'n 180 tot 220 soorten waargenomen. Er werden ook soorten waargenomen die buiten het waterwinge bied niet waargenomen worden zoals de roodachtige herfstuil en de heidewortelboorder. In totaal zijn 342 soorten nachtvlin ders gevangen op licht. De laatste nachtvlinderval was een heel feest. Het gehele pad naar de boshut was opgesierd met vlaggen, slingers en foto's. Afscheidscadeaus kwamen ervan Irma namens de beheerders van de boshut, van Nathalie namens de insectenwerkgroep en van Alex namens het Zeeuws Landschap. Van Fien kregen ze een mooi fotoboekje over hun activiteiten. Het was evenals de vorige keren weereen heel aangename en gezellige bijeen komst waarbij ook weer voor dat jaar nieuwe soorten werden waargenomen zoals de grote wintervlinder. Joop en Eddy stoppen vanwege leeftijd en gezondheid met het actieve nachtvlinderonderzoek in het waterwingebied. Dat betekent zeker niet dat er een definitief einde komt aan hun activiteiten. Ze hebben een schatkist vol informatie verzameld, dus zeker tijd om alle gegevens uit 10 jaar onderzoek eens op een rijtje te zetten en conclusies te trekken. Welk effect heeft klimaatsverandering? Is er naast trek van zuid naar noord ook trek van oost naar west nu de zomertemperaturen in Zeeland lijken op die van Limburg jaren terug? Ook interessant zal zijn om de resultaten eens naast de bevindingen te leggen van Maurits De Vrieze, die van 1987 tot 1997 onderzoek heeft gedaan in hetzelfde gebied. Gezien de dramatische teruggang van het aantal insecten is het van belang dat de insectenwerkgroep actief blijft. Zo is er ook jaarlijks onderzoek gedaan naar de vijf- en zesvlek- Sint Jansvlinder. Wie heeft interesse om dit onderzoek voort te zet ten? Joop en Eddy zullen de nodige ondersteuning aanbieden. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij insectenwerkgroep@ steltkluut.nl. De insectencursus van vorig jaar heeft een aantal leden een impuls gegeven om de schouders er onder te zetten. Tijdens de jaarlijkse Nationale Nachtvlindernacht op vrijdag 22 juni zullen Joop en Eddy de val aanzetten in de achtertuin van Joop. Wie zin heeft om te komen is van harte welkom. Het zal zeker de moeite waard zijn, al is het alleen al om alle verha len aan te horen van de belevenissen van Joop en Eddy in de afgelopen jaren. De Steltkluut bedankt Joop en Eddy voor hun jarenlange inzet voor de insecten in Oost Zeeuws-Vlaanderen en wensen hen nog alle goeds toe! Laatste keer nachtvlinderval Foto: Jaap Verhelst Korte berichten Op dinsdagavond 10 april houden we een ledenvergadering in het Steltkluut clublokaal, Edvard Grieghof 113,4536 ES Terneuzen. Aanvang: 19.30 uur. Agenda: 1. Opening 2. Mededelingen 3. Jaarrekening 4. Verslag kascommissie 5. Rondvraag 6. Pauze (om ca. 20.15 uur) met koffie ed. Na de pauze geven Alex Wieland en Mark Dobbelaar een presentatie over de ontdekking van de mopsvleermuis in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Enkele jaren geleden ontdekte een Vlaamse vleermuisonderzoeker deze zeldzame soort in de Vlaamse bossen net over de grens. Alex en Mark hingen geluidopname apparatuur op in de bossen langs de grenskant. Met succes, ze wisten opnames van de Mopsvleermuis te maken in het Clingse bos. Tijdens de presentatie komen ook zaken als herkenning, ecologie, bosbeheer en bescherming aan de orde. Stekkertjes wachten gespannen op de roep van de steenuil... ja... hij reageert! Foto Hanneke Smulders n De steltkluut lente 2018

de Steltkluut | 2018 | | pagina 9