Hommels meest voorkomen. De koekoekshommels zijn al duidelijk minder algemeen. De tuinhommel, de veenhommel en grashommel lijken de laatste jaren erg achteruit te zijn gegaan. De moshommel lijkt wel uitgestorven te zijn, al zijn er misschien nog wel populaties die op Saeftinghe overleven. Herkenning Als je een hommel wilt herkennen is het handig eerst even naar zijn kontbeharing te kijken. Je moet dit niet letterlijk nemen, want hommels hebben geen kont zoals wij, tenminste ze hebben geen billetjes. Het gaat om de beharing van de achterlijfspunt, zo ongeveer vanaf halverwege het achterlijf. Je kunt zo witkonten en rood-oranje- bruinkonten onderscheiden. Hieronder beschrijven we de meest voorkomende soorten en van elke soort is er ook een foto. Kijken jullie even mee? De akkerhommel Akkerhommel op paardenbloem Het meest eenvoudig is de akker hommel. Het is een bruinkont die verder alleen zwarte en bruine haren heeft, zonder duidelijke banden. De dieren kunnen wel' erg variabel zijn, met meer of minder lichtgekleurde haren. Weidehommel op Wateraardbei De weidehommel De weidehommel heeft een oranje kontbeharing en één of twee gele banden over het borststuk en is verder donker gekleurd. Het is een vrij kleine soort die alleen tot in de voorzomer vliegt. In de nazomer en herfst zie je ze niet meer. De steenhommel Steenhommel parend Ook de steenhommel heeft een oranje of rode kont. Op de foto hierboven zie je een parend stel. Het vrouwtje heeft een rode kont, bij het mannetje is die meer oranje. Het mannetje is kleiner, slanker en heeft ook een lichtgele band op de borst. Daarmee lijkt hij wel op een weidehommel. Je kunt echter zien dat het een mannetje is aan de lichte beharing tussen de ogen. Let ook eens op de angel die het vrouwtje uitgestoken heeft! De boomhommel Boomhommel op Framboos De nu volgende soorten zijn allemaal witkonten. De boomhommel is van die groep de makkelijkste. Ze heeft helemaal geen gele banden en is verder bruinzwart behaard. Ze lijkt wel een beetje op een akkerhommel, Hommels maar die heeft geen witte kont. Bij de boomhommel op de foto moet je wel goed kijken, want het wit is wat verborgen achter de rest van het achterlijf. Het beste kan je alle kleuren zien als je de hommel van opzij bekijkt. Zoals de naam al zegt, nestelt deze soort graag in holten in bomen, maar ook in nestkastjes voor mezen. De aardhommel De veldhommel is de enige van de vier aardhommels die je soms wel met zekerheid kunt onderscheiden. Dat geldt alleen voor de mannetjes die vanaf de midzomer tot in het najaar vliegen. Je kunt ze direct herkennen aan het bosje lichtgekleurde haren tussen de ogen, de andere aardhommels zijn daar altijd zwart behaard. Mannetjes zijn ook wat langer en dichter behaard. Ook het gedrag van mannetjes is anders, ze verzamelen nooit stuifmeel, en dus hebben ze ook nooit stuifmeelballetjes aan hun achterpoten. De tuinhommel Aardhommel vol met stuifmeel Met de volgende hommelsoorten begint de herkenning ietsje moeilijker te worden. Ze hebben allemaal zwarte haren, een witte kont en een of meerdere gele banden. De aardhommels bestaan eigenlijk uit vier soorten, die op het zicht niet uit elkaar zijn te houden. Ze hebben meestal 2 of drie gele banden waarvan de laatste op het borststuk niet helemaal achteraan ervan zit en die op het achterlijf niet helemaal vooraan ervan. Er zitten dus steeds ook zwarte haren tussen die twee gele banden. Soms moet je wel goed kijken om de banden te kunnen zien, de hommels kunnen immers helemaal onder het stuifmeel zitten, zie de foto hierboven, waarbij de gele borstband nog maar net te zien is. Zien jullie hem ook? En zien jullie dat de gele band van het achterlijf niet helemaal vooraan zit? Bij de tuinhommel zit de tweede gele band van het borststuk wel helemaal achteraan en die van het achterlijf helemaal vooraan. Er zitten dus geen zwarte haren tussen en het lijkt dan wel alsof het één brede gele band is. De tuinhommel is tamelijk groot en heeft een lange kop. Ze heeft ook een lange tong, daardoor bezoekt ze bijna alleen bloemen met een lange kelkbuis, zoal kamperfoelie of vingerhoedskruid. De tuinhommel is niet zo algemeen. Je ziet hem nooit met velen bij elkaar. Tuinhommel De veldhommel De grote koekoekshommel Veldhommel mannetje Grote koekoek tstekkertjezomer201B

de Steltkluut | 2018 | | pagina 12