Resten von dieren op grote hoogte in de boom, wie is de doder? de Bierkreek De Baeckerma U- ROUP Boerderijresta urant vTS T Landwinkel Akkerbouwbedrijf O \^Steenmarter Door: Sandra hobbelaar Hugo zag een vreemd ding in een berkenboom hangen. Ongeveer vijf meter hoog hing iets bruins, een lange dikke slinger. Het leek wel een soort heksenbezem. Hij had zoiets nog niet eerder gezien en wilde het eens van dichtbij bekijken. De ladder werd erbij gehaald. Het was geen plant, het was een dier... een egel! Wat daar van over was dan. Voorzichtig haalde Hugo de resten van de egel weg. Het dier was helemaal leeg gegeten. Al leen het vel met de stekels was nog over met een stukje van de snuit en de poten. Erg vreemd allemaal. Hoe komt zo'n egel nou zo hoog in een boom? Een egel kan niet klimmen. In geen geval zo hoog langs die kale boomstam. Wat zou hij daar ook moeten zoeken? Zou het een roof vogel of kraai geweest kunnen zijn? We vroegen het aan roofvogelspecialist Henk Castelijns. Henk was heel resoluut: "nee hoor, een volwassen egel weegt bijna een kilo, dat is te zwaar voor een buizerd of een kraai". Dan moet het een zoogdier zijn geweest. Maar een vos klimt ook niet in bomen. Het enige dier dat tot zo'n kracht toer in staat is, is een marter. De laatste tijd zijn er meer signalen dat dit roofdier in onze streek rondsluipt. Bij Eddie Dobbelaar staat in zijn tuin een hoge taxus boom en daar sliepen altijd een stuk of vijf fazanten in. Plotseling bleken ze niet meer te komen. Wat was er aan de hand? Eddie vond daar dichtbij op het dak van een kippenhok de resten van een half opgegeten fazant. De volgende dag bleek de fazant helemaal tot op het bot afgekloven. Het dakje is ruim 2 meter hoog. De veren waren met grote stukken tegelijk afgebeten. Niet uitgetrokken, zoals roofvogels dat doen. Daaraan was te zien dat het een roofdier moet zijn geweest. Maar een vos klimt ook niet zo hoog op een dak, bovendien is de kippenren goed omheind. Voor een poes is het onwaar- Egel in de boom. Foto's Hugo Verbrugge schijnlijk dat die een fazant zo hoog uit de bomen weet te halen. Ook hier hoort de steenmarter in het beklaag denbankje... Nu is een steenmarter een schuw dier, dat alleen 's nachts actief is en je dus niet snel te zien krijgt. Maar aan de prooiresten die het dier achterlaat kan je de da der ook identificeren. Als je op Waarneming.nl kijkt zie je dat het aantal vondsten in onze steek steeds verder toeneemt. Meestal gaat het om dode dieren die langs de weg gevonden worden. Je kunt op die site ook een zoge naamde "heatmap" kaartje maken. Dan kan je zien waar de kerngebieden in Nederland zijn. Op die kaart is te zien dat nu ook in Zeeuws-Vlaanderen een kerngebiedje aan het ontstaan is. Ja, dit prachtige roofdier is hier een nieuwe bewoner en lijkt een "blijver" te worden. Prooiresten steenmarter. Foto Lucien Eajle Heatmap verspreiding Steenmarter, bron Waarneming.nl Restaurant Paviljoen 't Schor Havenstraat 54 NL - 4569 TL PAAL Danny en Christien Buijsrogge 0031 6 25 38 22 77 paviljoen@tschor.nl www.tschor.nl Bernhardstraat 80 - 4554 BD Westdorpe - tel. 0115 453832 - infofa debaeckermat.nl Adverteren? info@steltkluut.nl Hnmfii Bremen Hnnnovt RotiwUnJa Dortmund w finnen Keulen Erankfurt am Main Luxemfj.urq rfL fy '.MBlrfLiAi; 't s tekkertje zomer 2018 RCMA BENEU V1INALS 'ÉG 5, TERNEU; BIOLOGISCHE R O Z E N K W E K E R 11

de Steltkluut | 2018 | | pagina 14