Natuur op de gemeentelijke begraafplaats Zoutestraat Hulst Natuur op begraafplaatsen Sedert enkele jaren gonst het van de activiteiten op de gemeentelijke begraafplaats aan de Zoutestraat te Hulst. Toch worden hier al meer dan dertig jaar geen nieuwe concessies meer uitgegeven; slechts nu en dan zijn er bijzettingen in bestaande graven. De begraafplaats is nu ontdekt door liefhebbers van funerair erfgoed en door natuurliefhebbers en zij zijn het die we er thans frequent aantreffen. Van de meeste graven zijn de grafrechten verlopen maar er is nauwelijks geruimd. Dat maakt de begraafplaats tot een funeraire tijdscapsule. Er is regulier onderhoud aan paden en bomen en verder is er heel veel rust. Dit creëert kansen voor de natuur. Er bestaan dan ook plannen om er een wandelpark van te maken met een funerair tintje. Door Mare Buise Biodiversiteit De natuur in Nederland staat onder druk. De biodiversiteit, het aantal wilde soorten planten en dieren - ook wel gebruikt als synoniem voor natuur - neemt nog altijd af. Begraafplaatsen kunnen - als ecologische parels - een belangrijke rol spelen bij het stopzetten van dit proces en de verbetering van de biodi versiteit. Als kleine beschutte ruimtes brengen ze de groene natuur in de stad door de verweving van groen binnen de versteende omgeving. Uit onderzoek is het beeld naar voron gekomen dat deze plekken een geschikt leefgebied vormen voor bijzondere planten en dieren, waarbij het beheer een cruciale rol speelt. Begraafplaatsen zijn vaak in de 19e eeuw, buiten de bebouwde kom, aangelegd. Inmiddels zijn ze veelal door de stedelijke uitbreiding ingesloten. Een combinatie van factoren maakt deze groene oasen zo aantrekkelijk. Er heerst vaak een gunstig microklimaat. De bodemstructuur is afwisselend en varieert van humeus en zanderig tot (geva rieerd) stenig substraat (de zerken!). Los zand en grafstenen warmen in de zon snel op wat gunstig is voor de ontwikke ling van insecten. Maar ook trekken deze biotopen aparte, warmte minnende, plantensoorten aan. Worden de zerken en monumenten met rust gelaten, dat wil zeggen niet regel matig schoongemaakt, dan vormen ze het domein van heel wat soorten varens, mossen en korstmossen. De parkachtige beplanting en het regelmatig onderhoud, zonder dat bemes ting plaatsvindt, dragen bij tot een grote variatie aan voed selplanten: het hele jaar door zijn er wel bloeiende planten. Kieren tussen de grafstenen, kleine holtes in muren, dood hout aan bomen en op de grond, takken en plantenstengels bieden voldoende nestgelegenheid en overwinteringsmogelijkheden voor veel vormen van dierlijk leven. Dankzij de relatieve rust die er heerst - nauwelijks of geen verkeer en weinig verstoring door mensen, honden en katten - gedijen (broedende) vogels en schuwe zoogdieren er prima. Foto: Timo Jansen Natuur op begraafplaatsen Foto: Timo Jansen Foto: Timo Jansen Bomen De mooiste, oudste en meest bijzondere bomen vinden we vaak op kerkhoven en begraafplaatsen. Bomen kunnen er ongestoord groeien en worden zelden bedreigd door graaf- en herinrichtingswerkzaamheden. Bomen vinden we er vooral als grafsymboliek in de vorm van een treurboom of eik. De treur boom - beuk, wilg en berk - symboliseert rouw en verdriet, de eik daarentegen staat voor onvergankelijkheid, onsterfe lijkheid en eeuwig leven. Andere boomsoorten die vanwege hun symbolische betekenis vaak zijn aangeplant, zijn hulst en taxus. Hulst is een altijd groenblijvende boomsoort die onaan tastbaar lijkt te zijn voor seizoenswisselingen. Vandaar ook de symbolische betekenis van deze soort bij midwintergebruiken als de kerst- en nieuwjaarsviering.Taxus is een boomsoort die heel oud kan worden en vanwege zijn lange levensverwach ting symbool staat voor het eeuwige leven. Daarnaast zou deze giftige boom in vroegere tijden doelbewust op do denakkers zijn aangeplant. Dit om herders en landbouwers te ontmoedigden om hun vee op deze terreinen te laten grazen. En ook cipressen - die vooral in mediterrane streken karakte ristiek zijn - rode beuk, buxus en pimpernoot zijn er te vinden. Karakteristiek van de Hulster begraafplaats zijn de vele hagen van veldesdoorn tussen de verschillende klassen, afdelingen en rijen graven. Wat betreft de structuur van de beplanting is goed te zien dat delen in de loop der tijd met een verschillen de visie zijn aangelegd en beplant: meer dan 40 verschillende soorten. Latere aanplant, van overwegend exoten, doet soms afbreuk aan het geheel. Negen monumentale bomen staan op de gemeentelijke lijst van bijzondere bomen. Stinzeplanten Het veelal samengaan van intensief tot zeer extensief beheer staat garant voor een grote botanische verscheidenheid. Veel begraafplaatsen op de klei zijn ware eldorado's voor stinze planten, die er in het vroege voorjaar hun bloemenpracht tonen. Sneeuwklokje, boerenkrokus, winterakoniet, daslook, oosterse sterhyacint, sneeuwroem, knikkend vogelmelk en donkere ooievaarsbek vormen een greep uit de aan te treffen soortendiversiteit. Op de begraafplaats Zoutestraat, die op een dekzandrug ligt, zijn evenwel nauwelijks stinzeplanten aanwe zig. Die zijn er wel te kust en te keur rondom het Nederlands hervormd kerkje te Kloosterzande. Daarnaast kunnen (kerk) muren, toegangspoorten en grafmonumenten interessant zijn voor varens als muurvaren, steenbreekvaren, mannetjesvaren en tongvaren. Alle vier deze soorten zijn op het oudste deel in Hulst aangetroffen. Mossen Nederland kent ongeveer zeshonderd verschillende mossoor ten. Hiervan zijn er bijna honderd aangetroffen op kerkho ven en begraafplaatsen: een vijftigtal te Hulst. Gunstig voor mossen te Hulst zijn de zandige bodem (elders in Zeeland in hoofdzaak klei), de verscheidenheid aan gebruikte steensoor ten met hun hoge graad van verwering en het vrij grote aantal bomen. Soorten als bekerhaarmos, gaaf kantmos en broed- kroesmos zijn verder uit de directe omgeving niet bekend. Het merendeel van de soorten echter kent een vrij algemene tot zeer algemene verspreiding zoals fluweelmos, dat als een epifyt op een (inmiddels gerooide) zilverlinde aan de ingang groeide, breed dubbeltandmos, vioolsterretje en muurknik- mos. Mos begroeiingen worden vooral aangetroffen op (oude) muren en grafmonumenten. Voor zover bekend zijn mossen niet schadelijk voor deze objecten. Ze staan er, maar meer ook niet en hebben geen wortels. Mossen geven juist sfeer en karakter en benadrukken daarnaast de ouderdom van de begraafplaats. Als gevolg van het weinig intensieve onderhoud De steltkluut zomer 2018

de Steltkluut | 2018 | | pagina 3