Zwerfafval langs de Westerschelde 9 4 Verstoring N2000 Zwerfvuil Mountainbikers op de Gasdam. Foto: Walter Van Kerkhoven maar verder in de hand gewerkt worden. Nu al worden behalve crossers ook stropers gesignaleerd die met bootjes tijdens het broedseizoen het gebied ingaan en zakken vol zeegroenten afsnijden voor hun eigen financieel gewin. Met de plannen voor Grenspark Groot-Saeftinghe zal de recre atiedruk op het Natura-2000 gebied alleen nog maar groter worden. Het toerisme eist al zijn tol, want mede door de hore ca in Paal is de drukte in de haven alleen maar toegenomen en zijn de kiekendieven die er in het verleden in de rietvelden bij Paal zaten verdwenen. De Westerschelde is een Natura-2000 gebied en de overheid is verplicht om daar rekening mee te houden. De natuurbescher mingsverenigingen hebben de publieke opinie op dit moment niet mee. Alles wil men tegenwoordig opengesteld hebben. Het laatste woord zal er nog niet over gezegd zijn en laten we hopen dat de discussie over de verstoring van vogels in het Westerschelde Natura-2000 gebied een positieve draai gaat krijgen. Een stuk onverhard pad bij het Gemaal van Paal wat we graag zouden behouden. Foto: Jaap verhelst De steltkluut zomer 2018 Langs de Westerschelde is het vaak heerlijk om te wandelen, wat we dan ook vaak doen. Helaas ligt de vloedlijn vaak bezaaid met aangespoeld en weggegooid afval. Foto 2: Marian Sponselee Door Marian Sponselee Daaraan kan ik me behoorlijk ergeren. Op de plaatsen waar we regelmatig wandelen hebben we besloten om ons niet te er geren, maar er wat aan te doen. Vaak nemen we enkele tassen mee om het afval te verzamelen. Één tas voor plasticverpakkin gen en één voor restafval. Plastic gaat naar de plastic container en het restafval kunnen we 's zomers kwijt in de vuilnisbakken die bij sommige dijkovergangen geplaatst zijn. In de winter verdwijnt dat in onze eigen grijze bak, want helaas hebben we hier nog steeds geen "verlos de zee" bakken. Van andere dingen die je vindt heb je geen idee wat het kan zijn. Bij "Stichting de Noordzee" van o.a. de beach cleanup) weten ze het vaak wel. De veroorzakers worden dan aange schreven om samen te proberen een oplossing hiervoor te vinden. Zo worden de dingen op foto 2 gebruikt in (Franse) waterzuiveringsstations. De foam balletjes komen oa uit de koelbaden van de kerncentrale in Borsele. Zeemeerminnentranen oftewel kunststofkorrels zoals ze uit de fabriek komen vind je helaas ook overal. Ook daar wordt gezocht hoe ze in zee komen en hoe dit te verminderen is. We kunnen ons nog steeds verbazen over wat er allemaal ligt. De flessen, dopjes, blikjes en Mac verpakkingen vormen nog steeds het grootste gedeelte en natuurlijk nemen scheepstros- sen en jerrycans een groot volume in, maar er liggen zoveel bizarre dingen. Soms kun je het direct herkennen, zoals ba byspenen, waarvan je er dan plots een tiental vindt. Dat is toch verbazend en maakt je benieuwd naar het verhaal erachter. Of de plastic boterhamzakjes met hondenpoep die in de vloed lijn liggen. Hier heeft iemand niet precies begrepen hoe het hoort. Poep in een zakje in een afvalbak snap ik nog wel, maar waarom iemand extra plastic in zee gooit begrijp ik niet. Helaas nooit gezien wie dat doet, anders zou een gesprekje wellicht iets verduidelijken. Sinds het buitendijks pad geasfalteerd is vinden we steeds meer gel-energiedrink-, reep verpakkingen en lekke fietsbanden. Jammer dat ze leeg kennelijk niet meer meegenomen kunnen worden tot een vuilnisbak. Sommige dingen die je vindt zijn ronduit schandalig. Vislijnen met of zonder haken, ballon koordjes of andere touwen en als je geluk hebt hangt er geen dier in verstrikt. Op foto 3 zie je een kunststof plug waarvan we geen idee heb ben waar ze vandaan komen of wat het zijn. Als iemand een idee heeft horen we het graag. In plastic verstrikte Jan van Gent. Foto:Johnydu Burck Foto 3: Marian Sponselee

de Steltkluut | 2018 | | pagina 6