Anders kijken naar ZURING, 10 SOORTEN BEPALEN MET VRUCHTEN Anders kijken noar zuring Anders kijken naar zuring Op een zomerse dag wandel je door een natuurgebied of een bijzonder groene (lees niet-kaalgemaaide) berm, en een plant die je daar gegarandeerd tegenkomt is zuring. Meestal met grote bladeren en later de hoge goudgeel tot rode bloeitakken, die bijzonder fraai zijn. Door Nathalie De Somer ZELF IDENTIFICEREN Toch is het zonder florastudie niet vanzelfsprekend om de soort te benoemen. Ik merkte dat ik afgelopen jaren, mits enig oefenen, aardig overweg kon met alle soorten en de zeldzamere en de kruisingen begon te vinden. Ze stonden zomaar om me heen. Daarom dit stukje om wegwijs te geraken in de zuringen en er tezelfdertijd plezier in te hebben om naar het micro-natuur schoon te kijken. Van de 200 soorten wereldwijd zijn er ruim 10 in oostelijk Zeeuws-Vlaanderen regelmatig te vinden, waarvan 3 zeer algemeen. Dat is te overzien! Gewapend met de loep en de starttabel kan je op jacht. EETBAAR Zuringen behoren tot de familie van de duizendknopen, daar van verschijnen enkele bekenden op het bord: De stelen van Rabarber en de zaden van Boekweit. En vroeger at men wel zurkel of'paling in 't groen'. Dat groen en die zurkel, dat was dan Veldzuring - het kan nog steeds gegeten worden, maar kies volgend jaar dan fris onaangevreten lentegroen. Te begrij pen dat het ook voor het dierenleven goede voedselplanten zijn. Kan je op de plant vinden wie je voor was? BOUW Ze hebben allemaal een gelijkaardige bouw: een penwor- tel, gesteelde gaafrandige grondbladeren, waaruit later een bebladerde stengel en een lange bloeipluim met onopvallen de bloemen komt. Onopvallend, want ze rekenen niet op de komst van insecten voor de bestuiving, dat doet de wind. TUITJE Zoals alle Duizendknopen hebben ze tuitjes bij de knopen. Het tuitje is de botanische benaming voor het vliesachtig omhul sel. Bij de meeste planten vind je hier steunbladeren voor een nieuwe scheut, maar bij duizendknopen zijn die tot een koker tje vergroeid. Kijk telkens of je deze tuitjes kan vinden. Vind je geen tuitje, dan is het geen zuring. GRONDBLADEREN Aan de vorm van de grondbladeren die vanaf de winter aanwezig zijn, kan je met een geoefend oog de soort bepalen. De vorm van het grondblad kan je altijd ter controle van je determinatie gebruiken. PLANT Na het bladrozet met grondbladeren begint de voorbereiding voor de bloei. Het is een hele metamorfose. Op de stengel verschijnt een ander bladtype, vaak ongesteeld. Van daaruit de hoge bloeipluimen. Bij de meeste zuringen heb ben de onopvallende bloemen meeldraden en stampers, die beurtelings rijpen om kruisbestuiving in de hand te werken. Bij enkele zuringsoorten is dat gescheiden over mannelijke en vrouwelijke planten, zoals bij Veldzuring. Omdat bladeren en bloemen van de stengel zo veranderlijk zijn, is het niet aan te raden om deze te gebruiken voor de soortbepaling. Daarom: zoek de uitgebloeide planten op met volgroeide vruchten RIJPE VRUCHTEN De bloemen van zuring zijn groen, daarom noemen ze de groene kelk en de kroon de bloemdekbladen. De binnenste drie groene bloemdekbladen worden uiteindelijk de drie vruchtkleppen en daarop verschijnen de vruchten. Voor elke zuring een eigen vruchttype. Hiervan volgt een speurtabel: het is zeer goed doenbaar om de soort met de vruchten op naam te brengen. En vind je een tussenvorm of een andere? Veel kans datje een kruising te pakken hebt, wat zeer goed mogelijk is als beide oudersoorten in de buurt aanwezig zijn kan je die bij zuring meestal verwachten. Het kan ook zijn dat je een zeldzame of gekweekte soort te pakken hebt, schakel dan over naar de de- terminatiegids of voer een waarneming in met passende foto's en Rumex spec, of je plaatst je vraag op het forum van waarne- ming.nl, dan word je geholpen met de bepaling van de soort. Veel plezier met deze boeiende plantenfamilie. Zie ook de achterpagina, waarop van veel soorten een foto van de zaadjes wordt getoond. www.steltkluut.nl/werkgroepen/plantenwerkgroep Kluwenzuring. Foto Lucien Calle De steltkluut zomer 2018 Rumex conglomeratus Kluwenzuring Rumex hydrolapath um Waterzuring Rumex acetosella Schapenzuring Rumex acetosa Veldzuring Rumex-crispus Krulzuring Rumex obtusifolius Ridderzuring Rumex Xpatientia Spinaziezuring Rumex palustris Moeraszuring WMMT-AmpfcT, Rn mei hjt]roUp*ttiBm Rumex maritimus Goudzuring Krauw* Ampfer, Hum ex criapos. Knloet-Atnpfer, Rumex renglomenta*. Rumex sanguineus Bloedzuring Botanische tekeningen. Bronvermelding: Alle illustraties komen uit prachtige oude Botanische publicaties, die nu vrij zijn van auteursrechten: De eerste publicaties dateren van voor 1923 en de auteur is meer dan 70 (of beter meer dan 100) jaar geleden overleden. Flora Batava 1800-1934 met illustraties van Jan Kops (1975-1849) Deutschlands Flora in Abbildungen 1796 met illustraties van Jacob Sturm (1771-1848) Flora Londinensis 1787-1826 met illustraties van William Curtis (1746-1799) Nordens Flora 1917 met illustraties van Carl Hansen (1873-1931)

de Steltkluut | 2018 | | pagina 7