o De steltkluut zomer 2018 Vlierbosjes planten voor de Kleine Zilverreiger O Anders kijken naar zuring SOORT VRUCHT GROND-BLAD MILIEU Schapen- zuring mini vruchtje, bij een mini blad 2-4cm, bladlobjes naar buiten gericht In schrale, droge en zure gebieden Veld- zuring kelkslipjes ook teruggeslagen 4-15cm bladiobben naar binnen gericht In rijke berm, lentebloeier Krul- zuring gaafrandig, driehoekige vrucht 8-30cm lang, meer dan 4x zo lang als breed, rand golvend In rijke berm Ridder- zuring met zijzwaarden 10-25cm lang, 5 15 breed, bladvoet hartvormig In rijke berm Kluwen- zuring een lange tong met 3 gelijke knobbels Lange steel, smal blad, afgeknotte bladvoet Op de talud aan het water, en soms erin Bloed- zuring langere steel tong, 1 hele dikke knobbel, 2 kleine Een dunner blad en soms liervormig In bossen, de tuinvariant heeft rode aders Moeras- zuring met lange zijslippen, die even lang als de vrucht Zeer lang en smal blad met kroe zende rand tot in ijle bloeiwijze Oever van moerassige gebieden Goud- zuring De slanke zijslippen zijn langer dan de vrucht Lang en smal blad tot in de dichte bloeiwijzen Schrale moerassen, vaak met zilt verleden Water- zuring Gaaf driehoekig zoals de lange waterbladeren Zeer lange spitse waterbladeren met aflopende bladvoet Oever-plant van mooie oevers Spinazie- zuring groot en gaafrandig, maar 1 knobbel op 3 kleppen Grote landbladeren, Vlak en met wigvormige voet Inburgerende nieuwkomer, in de rijke berm vlierbosjes planten Braakman Door: Irene Fortuin Het kleine eilandje in de Braakmankreek was jaren geleden dé plaats voor Kleine zilverreigers om te komen broeden. In het beste jaar, 2007, broedden er niet minder dan 40 paar en dat was toen de grootste broedkolonie van Nederland! Maar het eilandje brokkelde af en verdween bijna geheel in het water. De reigers weken uit naar dennenbomen in het Braakmanbos. De kolonie verdween nagenoeg geheel, mede als gevolg van een aantal strenge winters. Dit voorjaar togen een aantal vrijwilligers van de knotgroep en vogelwerkgroep van de Steltkluut én van Staats bosbeheer richting het eilandje om een groot aantal vlierstruiken te planten. Ze zijn bedoeld om de zilverreigers te stimuleren weer terug te komen naar het eiland. De 150 vlierbosjes lieten zich niet zomaar planten. Op zaterdag 3 maart 2018 was de eerste poging, maar die werd afgeblazen vanwege de vorst en de sneeuw. De ijsmeesters besloten om het uit te stellen. De tweede poging werd op zaterdag 17 maart 2018 ondernomen. We hadden afgesproken met een grote groep vrijwilligers om de klus te gaan klaren. Maar dat viel tegen. Een stevige oostenwind met sneeuw en kou was wederom ons deel. De kou, daar lieten we ons natuurlijk niet door tegenhouden. We werden op de Braakmanboerderij gastvrij ontvangen met koffie en thee. En een hele lekkere appelflap. Maar door de storm was het veel te gevaarlijk om met het bootje naar het eiland te varen. Wederom werd besloten om dit niet door te laten gaan. De tijd drong echter want de vlieren moesten geplant worden. We besloten een WhatsApp groep op te starten zodat we elkaar vlug konden bereiken.Toen ik die morgen buiten kwam in de sneeuw en de ijzige wind, had ik er eigenlijk geen spijt van dat het niet doorging... De derde poging bleek de goede. Ondertussen was het don derdag 22 maart. Midden in de weekwas de groep natuurlijk niet zo groot maar met zijn vijven moest het lukken. Met een bootje dat zijn eigen koers wilde varen en af en toe stopte om dat het "dorst" kreeg, lukte het ons om het eiland te bereiken. De vogels lieten horen dat we maar gauw weg moesten zijn, dus gingen we voortvarend aan de slag. Het duurde niet eens zo lang. Op anderhalf uur was de klus geklaard. Even nog vlug het eilandje verkend. Peter had goed voor ons gezorgd, zodat we nog een kopje koffie konden drinken na onze inspannin gen. 's Middags konden we huiswaarts keren. Hopelijk gaan ze allemaal in de groei en, en kan de Kleine Zilverreiger er weer gaan broeden. Foto: Irene Fortuin Vlieren planten op het eiland. Foto: Irene Fortuin 0

de Steltkluut | 2018 | | pagina 8