Privacywetgeving en beleid Steltkluut Mededelingen Bijzondere vondsten in de Regio O Bijzondere waarnemingen in de regio Korte berichten Scheve hoornbloem - Cerastium diffusum Tekst en foto's Nathalie De Somer Als je eenmaal de weg inslaat om de plantensoorten te le ren herkennen, is de Gewone hoornbloem één van de eerste soorten. Meestal weetje dan nog niet precies waarom het die soort is, tot je ontdekt dat er in je buurt een Kluwenhoornbloem groeit, met lichter en ronder blad. In de vroege lente gemakke lijk te onderscheiden als de bloemknoppen als een kluwen in de schutbladen aanwezig zijn. Als deze uitgroeit wordt het lastiger, dan loopje er in het begin als een boog omheen, maar als je dan de Heukels'flora in de hand neemt en de verschillen bestudeert, dan blijkt dat helemaal niet zo lastig... En de verschillen die je dan leert zien, laten je toe de volgende stappen te nemen: de Gewone hoornbloem heeft niet-bloeiende scheuten en bij de Kluwenhoorbloem blijft het bloemsteeltje altijd korter dan de vrucht, de lange haren komen voorbij de bladtoppen en ook voorbij de toppen van de kelkbladeren. Dan volgt herkenning van de Zandhoornbloem, met de breed- vliezige schutbladen tussen de stoeptegels, en de vele klierha- ren. En als je buiten de regio komt zie je eindelijk eens talrijke en mooie Akkerhoornbloemen met de lange kroonbladeren. Heb je een enigszins onderzoekende geest, dan vraag je je af wanneer je al die andere hoornbloemen uit de boeken zal herkennen, komen ze wel voor in de regio? Ik had gehoord dat die wel te herkennen zijn als je ongeveer weet waar die staan, en hoe die er ongeveer uitzien. Zo verging het me begin mei, ik keek in Waarneming.nl waar die andere hoornbloemen te vinden waren... en verhip, een Scheve hoornbloem was kort geleden en vlakbij gevonden bij het Sluiscomplex van Terneuzen door Ward Vercruysse vanuit België. Ward heeft vaak bijzondere vondsten. Een uitgelezen kans om deze soort in de vingers te krijgen. Een waarneming met een mooie detailfoto erbij, maar geen totaalfoto van het algemene zoekbeeld. De waarneming van Ward was nog niet goedge keurd, wellicht door de ongewone en nieuwe vindplek. Omdat, ik sinds enkele maanden de rol van waarnemingbeheerder heb, voelde ik me wel geroepen dit te onderzoeken. Aan het begin van de avond startte mijn zoektocht, op een van de zanderige randen langs de tegelpaden bij de sluizen. Blauw walstra stond er prachtig en talrijk in bloei. Intussen begon het te schemeren, het sluizen-personeel sprak me vragend aan, en ik vertelde dat ik een wilde plant zocht, en nog even zou doorgaan. Dat was voor hen ongewoon maar geen probleem. Ik bekeek elke anders uitziende hoornbloem nauwkeurig op kenmerken en zag er plotseling eentje achter een hek die er wat lager, wat anders uitzag. Cerastium diffusum, dus een wat diffu se of verspreide groei. Ik bekeek de ongevliesde schutbladen, de asymmetrisch bloeiwijze. Die voldeden perfect aan de Scheve hoornbloem. Ik kon toen nog niet controleren of deze wel 4 kroonbladen had, daarvoor was het al te duister, alle bloemen waren gesloten. Ik nam een stukje mee en hoopte dat de bloem de volgende dag zou openen. De daaropvolgende dag ben ik nog met Lucien Calle gaan speuren, we vonden hem opnieuw, met de vier kroonblaadjes. Wellicht groeide je al even in onze streek Scheve hoornbloem, maar we moesten je gewoon leren (her)-kennen. De Scheve hoornbloemen is in zanderig gebied te vinden, in duinen en achter dijken, als eenjarige die kort na de bloei ver dort en dan nog even blijft staan. Dit is de eerste geregistreerde vondst van de Scheve hoorn-bloem in oostelijk Zeeuws-Vlaan- deren, de andere vondsten zijn langs de Nederlandse kuststrook. Intussen heb ik de soort ook op andere plaatsen gevonden, op tocht met Bram, het zoekbeeld klopte reeds, en dan samen rustig de hoornbloem-sleutel doorgenomen. De waarneming van Ward heb ik intussen met ruim voldoende kennis goedgekeurd. Als we de herkenning in de Plantenwerkgroep van De Steltkluut oefenen zijn we met meer om het verspreidingsgebied aan te vullen... en de volgende hoornbloemen te herkennen. Wie had gehoopt dat het eenvoudig zou blijven? Scheve hoornbloem - altijd enkele met 4 maar ook met 5 kroonbladen Zoekbeeld van Cerastium diffusum: Verspreid of diffuus Bloeiwijze asymmetrisch met onge vliesde schutbladeren (op knooppunten waaruit de bloeiwijze vertakt) De steltkluut zomer 2018 Per 25 mei 2018 is de Algemene verordening gegevensbe scherming (AVG) van toepassing. Dat betekent dat er vanaf die datum dezelfde privacywetgeving geldt in de hele Europese Unie (EU). Ook voor de Steltkluut heeft de nieuwe wet gevolgen. De be langrijkste twee betreffen het verwerken van de gegevens van de leden en de toestemming voor fotogebruik op de website en sociale media. Gegevens van leden. De gegevens van leden die, bij inschrijving, worden gevraagd en bewaard zijn de naam en het adres. Deze worden gebruikt om het verenigingsblad en eventueel de contributienota of andere (bestuurs-)mededelingen te kunnen toesturen. De geboortedatum wordt gevraagd (niet verplicht) om te bepalen of het een jeugdlid of gewoon lid is. Deze geboorteda tum wordt niet opgeslagen. Het emailadres wordt gevraagd en gebruikt voor korte vragen of mededelingen vanuit de vereniging. Vaak krijgen leden van werkgroepen per mail hun informatie. Alleen wie aangeeft dat hij werkgroepslid is krijgt die mail. De secretaris of administra teur van de werkgroep houdt hiervan een mailinglijst bij. Daarnaast kan iemand aangeven informatie te willen delen via een Whatsappgroep. Hiervoor wordt het mobiel telefoonnum mer gebruikt. Bovengenoemde gegevens worden opgeslagen op de com puter van de vereniging. Alleen het dagelijks bestuur en de administrateur hebben toegang tot de gegevens. Fotoredactie Hallo allemaal, De redactie van "De Steltkluut" is uitgebreid met 2 nieuwe leden die als fotoredacteur zullen gaan werken. Carola van Tilburg en Timo Jansen met beiden als hobby natuurfotografie zijn naar aanleiding van een oproep toegevoegd aan de redactie. Wellicht kent u ons al van de Boshut in Clinge, waarTimo beheerder en Carola vrijwilliger is. Foto's Bij aanmelding van een nieuw lid wordt gevraagd of hij/zij bezwaar heeft dat een foto waarop hij/zij te zien is wordt ge bruikt voor het blad, de website of de facebookpagina van de Steltkluut. Als dat zo is wordt hiervan aantekening gemaakt. Bestaande leden (of ouders/verzorgers van jeugdleden) kunnen als ze dat bezwaar ook hebben dit voor 1 augustus aanstaande kenbaar maken bij het bestuur (via info@steltkluut. nl). Wie dit niet doet wordt geacht stilzwijgend toestemming te hebben gegeven. Het privacy-statement van de vereniging staat (zoals wettelijk voorgeschreven) op de website van de Steltkluut onder het kopje vereniging. Dit artikel moet worden beschouwd als deel van het privacy beleid. Adri Paauwe Voorzitter. We zullen foto's bij de artikelen beoordelen, verbeteren of als ze er niet zijn proberen te maken. Heeft U een leuk stuk maar geen beeldmateriaal dan kunt U een beroep op ons doen, twijfelt u aan uw foto's dan helpen we u graag om er verbeteringen in te brengen. Heeft U een interessant natuurfenomeen in uw omgeving wat u graag onder de aandacht wil brengen dan horen we het graag.

de Steltkluut | 2018 | | pagina 9