9 Sprinkhanen en krekels Een andere soort veldsprinkhaan die je op het zicht eenvoudig kunt herkennen is de kustsprinkhaan. Deze heeft een opvallend witte lijn aan de uiterste onderrand van de vleugel. Deze soort kan je overal in de streek aantreffen. De sabelsprinkhanen De makkelijkste is wel de grote groene sabelsprinkhaan, die door zijn grootte en dikke lijf met geen andere soort te verwisselen is. Deze soort komt overal voor en laat vanaf de middag tot in de late avond zijn harde "gezang" horen. De sikkelsprinkhaan is ook erg groot, maar heeft een veel slanker lichaam. De achtervleugels steken ver voorbij de voorvleugels. Overal over het lijf zijn kleine zwarte puntjes en de legboor is kort en krom. Dit is een soort die nog niet zo lang bij ons voorkomt. Door de opwarming van het klimaat breidt deze soort zich steeds verder naar het noorden uit. Een andere soort met veel zwarte stippels op het lijf is de struiksprinkhaan. Dit dier is echter veel plomper en heeft extreem korte vleugels. Deze zijn slecht ont wikkeld, daardoor kan deze soort niet vliegen. Je kunt ze overal aantreffen, op bladeren van struiken, in de vegetatie, op bloemen ed. De boomsprinkhaan leeft veel in bomen en struiken, het is een kleine slanke soort, met lange vleugels. De foto is 's nachts gemaakt bij een onderzoek naar nachtvlinders. Door deze te lokken met een lekker papje dat op bomen gesmeerd wordt. Zo kan je deze sprinkhanen ook goed inventariseren. De zuidelijke boomsprinkhaan lijkt veel op de gewone, maar is makkelijk te onderscheiden aan de heel korte vleugels, die als niet ontwikkelde stompjes over het begin van het achterlijf liggen. Dit is ook een soort die hier nog maar kort voorkomt en uit het zuiden is komen oprukken. Ook bij de spitskopjes is er een gewone en zuidelijke soort, maar daarbij is het met de vleugellengte pre cies andersom. Het zuidelijke spitskopje heeft lange vleugels en het spitskopje korte. Beide soorten zijn zo genoemd, omdat ze een heel smalle kop hebben. Ze leven Grote groene sabelsprinkhaan, mannetje Sikkelsprinkhaan, vrouwtje Boomsprinkhaan, mannetje Struiksprinkhaan, vrouwtje Sprinkhanen en krekels |1 in grazige vegetatie, riet, biezen ed. De zuidelijke is opnieuw een soort die profiteert van het warmere kli maat en daardoor naar het noorden oprukt. Deze soort lijkt het gewoon spitskopje te verdringen. De greppelsprinkhaan is onmid dellijk te herkennen aan het licht gekleurde lijntje over de rand van de zijkant van het halsschild. Het is een algemene soort die je ook mak kelijk op het geluid kunt opsporen. Een aanhoudend hoge knetterende zoemtoon. Een soort die veel op de greppel sprinkhaan lijkt is de duinsabelsprink- haan. Je vindt ze alleen in de duinen van Cadzand en Nieuwvliet. Ze leven tamelijk verborgen en maken een heel hoog geluid, zodat je ze het beste met een baddetector kan opsporen. Zuidelijke boomsprinkhaan, vrouwtje Greppelsprinkhaan mannetje De veldkrekel kan je alleen in de bossen van Clinge en de directe omgeving vinden. De dieren laten om warme dagen hun luide kri kri kri "zang horen. De boomkrekel is super zeldzaam, maar lijkt iets toe te nemen. Het dier is in de omgeving van Hulst en in Saeftinghe waarge nomen. De huiskrekel leeft hier en daar binnenshuis en laat zich meest al ook luid horen. Een soort die ook nauw verwant is aan de krekels is de veenmol. Zo als de naam zegt heeft deze soort een voorkeur voor veen in de on dergrond, maar het prachtige dier leeft ook in zandgebieden. Voorheen was deze soort wijd verspreid, de laatste jaren zijn er nog maar heel weinig waarnemingen. Het uiterlijk is onmiskenbaar, met ongekend krach tige graafpoten. Het prachtige dier werd in moestuinen bestreden, maar buinsabelsprinkhaan Veldkrekel is inmiddels zo zeldzaam dat we aan iedereen vragen de dieren verder met rust te laten. Overige soorten De veldsprinkhanen en doorntjes zijn wat lastiger op het zicht uit el kaar te houden. Ze zijn wel allemaal opgenomen in de tabel hiernaast. Alle soorten zijn tamelijk algemeen, maar het knopsprietje, de snortik- ker en het gewoon doorntje zijn met name in de duinen of op het dekzand te vinden. Op onderzoek Als deze Steltkluut in de brieven bus ligt, zijn de meeste soorten nog actief. Wie ze wil zien moet er wel snel op uit, want als het in de herfst flink kouder begint te worden wordt het al snel veel minder. Zuidelijk spitskopje vrouwtje Veenmol tstekkertje herfst 2018

de Steltkluut | 2018 | | pagina 12