10 jaar telpost Margarethapolder Terneuzen e 1 O jaar telpost Margarethapolder Terneuzen 2008 -2018 Door: Bert van Broekhoven en Alex v Herrewege; Foto's: Bert van Broekhoven Het is ongelooflijk dat het inmiddels 10 jaar geleden is dat telpost Margarethapolder Terneuzen door de gedeputeerde Hamelink van de provincie Zeeland formeel geopend werd op zaterdag 4 oktober 2008. Die handeling werd destijds in café de Griete uitge voerd middels het virtueel onthullen van de informatiepanelen van de telpost en die van het historische kanon. Trektellen is een spannende manier van natuurbeleving Soms zijn er dagen datje je afvraagt waarom sta ik hier. Op andere dagen vraag je jezelf af waarom sta ik hier alleen. Dat is dan met name op dagen dat het geweldig vliegt. Op die dagen vliegen diverse soorten trekvogels aan alle kanten langs je heen op diverse hoogten. Dat zijn de dagen dat het tellen alleen echt niet te doen is en het eindresultaat een beperkte afspiegeling is van hetgeen er echt is langsgekomen. Want naast het tellen moetje ook nog alles noteren zodat het op het einde van de dag geregistreerd kan worden op trektellen. nl. Elke teldag is anders, met name het niet weten wat er komt maakt het spannend. Op goede dagen worden de actuele dagrecords er online bijgehaald en worden de datums vergeleken. Vaak zie je dat de piekdagen van sommige soorten regelmatig op dezelfde datum of week plaatsvinden. Zo zijn de 3 beste dagen voor de Veldleeuwerik allen precies op 19 oktober. Tellers De 1 e twee jaren waren het vooral Bram Vroegindeweij en Bert van Broekhoven die de telpost bemanden. De jaren daarna was mijn leermeester Marcel Capello regelmatig op de telpost te vinden. Van hem heb ik in korte tijd veel geleerd. Trektellen is een vak apart, dat blijkt ook wel uit het aantal vaste tellers, dat is helaas beperkt. Tellers die we regelmatig hebben gezien zijn o.aMarcel Capello, Bram Vroegindeweij, Hans Molenaar, Jaap Kolijn, Erik Drijvers, Carlo Emeleer, Peter Maas en Cor Sol. Sinds enkele jaren zijn er eigenlijk nog slechts 3 vaste tellers over, namelijk de beide auteurs van dit stuk en Ab Delzenne die ons de laatste jaren is komen versterken. Eric Marteijn, een van de grondleggers van telpost Breskens, komt elk jaar steevast 1 of 2 keer op bezoek om mee te tellen. Altijd gezellig en leerzaam. Ongelooflijk wat hij allemaal weet. Huub Bun de vaste teller van telpost't Hellegat komt ons ook regelmatig opzoeken, zijn specialiteit is het herkennen van de vogels op geluid. Alex v Herrewege is vanaf 2009 af en toe mee gaan tellen en is sinds april 2013 een vaste teller geworden. Hij komt vanuit België trouw elke zondagochtend tellen, hij is erg gedreven en vindt het ook leuk met de statistieken aan het werk te gaan. Verder op in het stuk ziet u daarvan een resultaat. Het is een vaststelling dat op heel wat telposten de gemiddel de leeftijd van trektellers vrij hoog is, en dat er weinig instroom is van jongeren. Tellers die ouder worden zien zich geconfron teerd met afnemende mogelijkheden op gebied van zicht en gehoor. En dat zijn nu juist twee heel belangrijke eigenschap pen waarmee een trekteller aan de slag moet Alex van Herrewege en Bram Vroegindeweij De iTtltkluut herfst 2018 Bert in stilte genietend van de vroege ochtend De omgeving van de telpost Op en rond de telpost is er altijd wel wat te zien. Is er geen vogeltrek dan is er lokaal nog van alles te zien op de Westerschelde en in het natuurgebied de Margarethapol der zelf. Doordat het gebied de laatste jaren is uitgebreid richting Othene en er nog enkele nieuwe waterpartijen zijn aangelegd, is het gebied interessanter geworden voor vogels om hier hun trektocht te onderbreken. Op goede ochtenden zien we dan zangvogels als Rietgorzen en Graspiepers, maar ook di verse soorten steltlopers, uit het gebied opstijgen om hun tocht voort te zetten. De Margarethapolder is ook een hoog- watervluchtplaats (HVP) en slaapplaats voor Eenden, Ganzen en Meeuwen. Dit maakt het in de ochtenden best lastig de echte trekvogels te onderscheiden van de lokale "slaaptrek" van enkele soorten. Alleen door ervaring en een goede loka le gebiedskennis is het mogelijk om die bewegingen enigszins uit elkaar te hou den. Vogelsoorten die in Margarethapol der verblijven worden benoemd als "ter plaatse - soorten". Vanaf de telpost zien we regelmatig zoogdieren zoals: Ree, Vos, Zeehond, Haas en Konijn. De getallen over de periode 2008-2017 Bij het tellen van de trekvogels op een telpost hoort natuurlijk een samenvat ting van alle gegevens die we in die 10 jaar hebben verzameld. In die 10 jaar, hebben we al heel wat verschillende soorten vogels voorbij zien komen, om precies te zijn 221 verschillende soor ten. Inclusief de ter plaatse soorten 239. Daarvan zijn er slechts 2 die Bert in al die jaren helaas heeft gemist nl. de Noordse Pijlstormvogel en de Witvleugelstern. Het beste jaar tot nu toe was 2017 met het recordaantal van 130.000 vogels. De top 3 soorten die het meest worden ge zien zijn: 1 .Spreeuw 2.Vink en 3. Kolgans. Op de beste teldag 19-10-2012 werden 36.444 vogels geteld. Dat was meer dan een kwart van het jaartotaal. Enkele soorten die we slechts 1 maal zagen zijn: Bijeneter, Dougalls Stern, Goudvink, Noorse Pijlstormvogel, Papegaaiduiker, Reuzenstem, Witvleugelstern, Zeearend, Zwarte Ibis en Zwarte Ooievaar. Statistische samenvatting door Alex De belangrijkste basisgegevens die voor een trektelpost worden opgevolgd en vergeleken zijn: 1Het aantal vogels 2. Het aantal teluren 3. Het aantal vogelsoorten en 4. Het uurgemiddelde. Uiteraard is het zeer interessant om de evolutie van deze parameters op te vol gen. De onderstaande tabel geeft daar van een overzicht over de periode 2008 - 2017. Wellicht wordt het zeer interes sant om in de komende jaren de evolutie van die basisgegevens te volgen om uit te maken welke invloed de klimaat verandering zou kunnen hebben op de vogeltrek. Wij laten het aan de sterk geïnteresseerden of ingewijden over om heel wat info uit de tabel te halen. In dit artikel beperken we ons uiteraard tot een paar belangrijke vaststellingen. Voor meer gedetailleerde statistieken en grafieken verwijzen wij trouwens ook naar de website trektellen.nl. U vindt daar bijvoorbeeld info over dagrecords,

de Steltkluut | 2018 | | pagina 3